Sağlık çalışanlarının akreditasyon çalışmaları ve çalışan güvenliği hakkındaki görüşleri: Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi örneği
Hospital staff members' thoughts on accreditation stuides and safety: Example of Hacettepe University Adult Hospital
- Tez No: 423132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE TUZLUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Joint Commission International (JCI) akreditasyon sistemi sağlık kuruluşları tarafından dünya çapında benimsenmiş bir kalite yönetim sistemidir. JCI akreditasyon sistemi bünyesinde sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik uygulamalar barındırmaktadır. Bu uygulamalar Toplam Kalite Yönetimi (TKY) yaklaşımıyla çalışanların yetki ve sorumluluklarının tüm yönlerinin belirlenmesini sağlayarak iş yaşamlarını düzenler. Akreditasyon sistemi getirdiği düzenlemelerle güvenlik açısından yüksek risk taşıyan sağlık sektöründe çalışanların iş yaşamlarında karşılaştıkları riskleri minimuma indirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı, JCI akreditasyon sisteminin Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi çalışanlarının güvenlik algılarına olan etkisinin aydınlatılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için birçok birimden çalışanlarla nitel mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi istatistiksel bir hesaplama yerine bireysel düşüncelerin yönlerinin anlaşılması üzerine kurulmuştur. Yapılan çalışmayla, JCI akreditasyon sistemi ve beraberinde gelen düzenlemelerin Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi çalışanlarının güvenlik algılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Joint Commission International (JCI) accreditation system is a quality management system that is adopted by the worldwide healthcare organisataions. JCI accreditation system includes some practices about to increase the quality of healtcare services. These practices regulate every details of the working lives of the hospital staff members by defining their authority and responsibilities from the stand point of Total Quality Management (TQM) approachment. The accreditation system sets sight on decreasing the risks those staff members of healthcare organisations encountered to a minimum level with its regulations. The aim of this study is to illuminate the influence of JCI accreditation system on the perceptions about safeness of staff members of The Hacettepe University Adult Hospital. In order to reach to this aim, hospital staff members from various units were interviewed qualitatively. Analysis of data obtained was set up on understanding the direction of the individual thoughts instead of statistical calculations. As a conclusion, The Hacettepe University Adult Hospital's staff members' perception of safeness has been understood to be influenced positively by JCI accreditation system and its regulations.