Gösteri mekanlarında sanatsal ve teknik değerlerin hacim tasarımı açısından incelenmesi
- Tez No: 42314
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH YALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
VII ÖZET Tez, önsöz.giriş.gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, son kısımda yararlanılan kaynakların belirtildiği bölüm bulunmaktadır. Önsözde; tezin hazırlanma nedeni, amacı belirtilmiş ve tezin oluşumunda yapılan çalışmalar özetlenmiştir. Giriş bölümünde; tezin hedefi özetlenmektedir. Birinci bölümde; çalışmanın diğer bölümlerine ışık tutmak amacıyla, gösteri mekanlarının tarihi gelişimi anlatılmaktadır. Gösterinin doğuşu ve ilk gösteri mekanının oluşumundan günümüzdeki modern gösteri mekanına kadar, tarih içinde geçirilen evrelerin açıklandığı bu bölümde, farklı zamanlarda farklı istemler doğrultusunda meydana getirilmiş gösteri mekanlarının mimari özellikleri açıklanmış ve böylece günümüze ulaşmış gösteri mekanı mimari yapısı tanımlanmıştır. İkinci bölümde; günümüzde gösteri mekanlarının genei özellikleri anlatılmıştır. Bu bölümde öncelikle günümüzde gösteri mekanlarında değişen istemler belirlenmiş, bu istemler doğrultusunda sahne alanı ve seyirci alanı ilişkisinde yapılmış yeni düzenlemeler tanımlanmış ve bu yeni düzenlemeler irdelenerek olumlu ve olumsuz mimari özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu bölümde günümüzde farklılaşan ve çoğalan gösteri türleri de tanımlanarak, bu gösteri türlerinin gösteri mekanlarının yapısal özelliklerine etkilerine değinilmektedir. Bu bölümün sonunda, günümüzde gösteri yapılarını belirleyen faktörler belirlenmiş ve böylece, günümüz gösteri mekanlarının yapısal kriterleri tanımlanarak üçüncü bölüme giriş yapılmıştır.VIII Üçüncü bölümde; günümüzde gösteri mekanının içinde bulunduğu,gösteri mekanı ile direkt ilişkisi olan gösteri yapısının seyirci kullanımına ait alanları tanımlanmış ve bu mekanların mimari özellikleri belirlenmiştir. Mekanların tanımlanmasında seyirci ve gösteri yapısı ilişkisi kriter olarak alınmış, seyircinin gösteri yapısına gelişinden final perdesi sonrası yapıyı terketmesine kadar kullandığı tüm mekanlar açıklanmış, hacim tasarımı açısından irdelenmiştir. Dördüncü bölümde; gösteri mekanının tüm yapısal özellikleri belirlenmiştir. Bunun için seyirci ve sahne ilişkisi belirleyici kriter olarak ele alınmış ve bu kriterin bileşenleri olan görsel ve akustik kriterler tüm özellikleriyle incelenerek mekanının tüm yapısal özellikleri tanımlanmıştır. Farklı özellikteki gösteri mekanları ayrı ayrı irdelenerek, her biri için hacim tasarımı aşamasında uygulanması gerekli tüm detaylar vurgulanmıştır. Bu bölümün sonunda dünyada ve yurdumuzda yapılaştırılmış farklı özelliklere sahip beş adet gösteri mekanı bu kriterler doğrultusunda irdelenmiş ve böylece tanımlanan yapısal özellikler uygulamalar çerçevesinde incelenerek pekiştirilmiştir. Beşinci bölümde; gösteri mekanında bulunması gereken ideal sahnenin yapısal özellikleri belirienmiştir.Bunun için öncelikle sahne dekorunun tanımı yapılmış ve tarihine değinilmiş, tasarım aşamaları, özellikleri, işlevleri, yapısı ve çeşitleri açıklanarak sahnede kullanım şekilleri belirtilmiştir. Daha sonra, bunlara bağımlı olarak, sahne makinalarının kullanım alanları ve kullanım şekilleri anlatılmış ve bu doğrultuda sahnenin hacim tasarımı açısından yapısal özellikleri belirlenmiştir. Altıncı bölümde; teknik donatının yapısal özellikleri açıklanmıştır. Bu bölümde öncelikle sahne ışıklandırmasının tanı mı, şekilleri ve ışıklandırma cihazlarının yerleri belirlenmiş, oluşturulması gereken mimari özellikler belirtilmiştir. Ses ve karşılıklı iletişim için gerekli alanlar.cihazların genel özellikleri anlatılarak, teknik değerlerin hacim tasarımına etkileri vurgulanmış ve planlama aşamasında göz önüne alınması gereken detaylar açıklanmıştır.VIX Yedinci bölümde; sahne arkası alanlarının hacim tasarımı için gerekli yapısal özellikleri ve donatıları belirlenmiştir. Bunun için, öncelikle sahne arkası faaliyetleri bu mekanları belirleyici kriter olarak ele alınmış, prodüksiyon elemanları insanlar ve eşyalar olarak tanımlanarak, kullandıkları tüm alanlar kullanım sırasına göre irdelenmiştir. Üretim hazırlıkları kriter olarak ele alınmış ve temsilin tasarımı, oyuncuların çalışma faaliyetleri, oyunun eşya bileşenlerinin hazırlanması ve teknik işletme organizasyonu sürecinde kullanılan tüm alanlar, kullanım sırasına göre belirlenmiş ve hacim tasarımı açısından irdelenerek tüm planlama kriterleri belirtilmiştir. Sonuç bölümünde; çalışmada çıkan genel sonuçlar özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis is made up of the parts preface, entrance, development and the result. Also in the last section, there is a part in which the helpful sources are found. In the preface; the reason and aim of the preparation of the thesis is stated and the studies in the formation of the thesis is summarized. In the entrance part; the target of the thesis is summarized. In the first part; in order to light the way for the other parts of this study, the historical development of the show places is explained. In this part in which the bom of the show and the periods passed from the formation of the first show place to our modern show place is explained. Tha show places are produced in different times and for different wishes. In this part the architectural properties of these show places are explained and in this way the interior designer, structure which reaches today is explained. In the second part; today the general properties of the show places are explained, in this part, first the changing wishes in todays show places are found out. In the direction of these wishes new arrangements which are made for the connection of the stage area and spectator area are defined and after those new arrangements are examined positive and negative architectural properties are shown.XI In this part changing and increasing show types are defined and these show types effects to the structural properties of the show places are explained. At the end of this part the factors which determines the show structures are determined and in this way defining the structural criterions of the show places the entrance of the show places the entrance of the third part is made. In the third part; In our day the show structure which belongs to the places that is used by the spectators are defined and the designer properties of these places are determined.The connection between the spectator and the show structure is taken as a base for defining the places, and all the places, that the spectator uses from reaching the show structure until the final scene and leaving the structure, are explained. In the fourth part; All the structural properties of the show place are defined. For this the defining criterion is, the connection between the spectator and stage and all the properties of the components of this criterion, the visual and the acoustic criterions are examined and all the structural properties of the place are defined. Later inspecting the show places which have different properties one by one, all the details which are necessary for volume project are stated. At the end of this part, in the direction of these criterions, five show places which have different properties in the world and in our country, are inspected and in this way in the direction of the practices the defined structural properties are hardened. In the fifth part; The structural properties of the ideal stage that has to be found on the show place is defined. For this first the definition of the stage decor is done and after its history is explained the ranks, properties, works, structure and kinds of the plan is explained andthe using ways on the stage are shown, Later, the using areas of the stage machines and their using waysXII are explained and in the direction of this the structural properties of the stage according to the volume plan is defined. In the sixth part; the structural properties of the tecnique equipment are explained. In this part firstly the definition and the typs of the stage lighting and the places of the lighting machines are defined and the architectural properties which are necessary are explained. Later the areas which are necessary for sound and communication are explained. The general properties of the machines are examined. In the seventh part; the structural properties which are necessary for volume planning of the back of the stage areas are defined. First of all, back stage activities are considered as this places are determined as criterion and production elements are determined as human and animals and places which they are using are explained. Produce preparations are considered as criterion and project of performance, working activities of actors, prepeairing furnitere compositions of performance and all places which are using by tecnique managing organization are designated, investigated by volume project and all project criterion are determined. In the result part; general results of this study are summarized.