Kişilik özellikleri ve örgütsel adalet algısının, örgütsel bağlılıkla ilişkisi: Görgül bir araştırma
The relationship between personality traits and organizational justice perception and organizational commitment: An empirical study
- Tez No: 423184
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH NEJAT BASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel bağlılıklarının sağlanmasında çalışanlara ait kişilik özellikleri ile adalet algılarının yeri ve önemini anlatmaktır. Bu araştırma ile elde edilen bulgular ve sonuçların, Türkiye'deki örgütsel davranış çalışmaları açısından gerek kişilik özellikleri ve örgütsel adalet algısı çalışmalarına gerekse örgütsel bağlılık çalışmalarına bir katkı sağlayacağı, örgütsel bağlılığın artırılması yönünde alınacak bireysel ve örgütsel tedbirlere yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Çalışma kapsamında örgütsel bağlılık; duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere üç farklı boyutta, kişilik özellikleri; dışadönüklük, uyumluluk, özdisiplin, duygusal denge, gelişime açıklık, olmak üzere beş faktör olarak, örgütsel adalet algısı; dağıtım, süreç ve etkileşim adaleti olmak üzere üç boyutta ele alınmıştır. Kişilik özellikleri ve örgütsel adalet boyutları bağımsız değişken, örgütsel bağlılık boyutları ise bağımlı değişken olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini, Manisa ilinde mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir işletmedeki çalışanlar oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada öncelikle literatür taramasına yer verilmiş sonrasında ise uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi ise için SPSS 21.0 for Windows istatistik paket programı yardımı ile yapılmıştır. Çalışmada verilerin güvenirliliğinin belirlenmesinde Cronbach Alfa katsayısı kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında bir ilişkinin olup olmadığı Pearson korelasyon analiz yöntemi ile değişkenler arasındaki etkileşim ise basit doğrusal regresyon analiz yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, duygusal bağlılık ile etkileşim adaleti arasında, devam bağlılığı ile süreç adaleti arasında, normatif bağlılık ile dağıtım, süreç ve etkileşim adaleti arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Kişilik özellikleri ile örgütsel bağlılık boyutları arasında ise herhangi bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is, pointing the importance of relationship between employees' personality traits and justice perceptions in terms of employees' organizational commitment.The findings and results procured on this research will help personality traits and organizational justice perception in terms of organizational behavior studies in Turkey and developing individual and organizational precautions considering increased organizational commitment.In the study, organizational commitment is considered in three different subsections which are; emotional commitment, continuous commitment and normative commitment. Personality traits are considered in five different subsections which are; extroversion, compatibility, self-discipline, emotional balance, openness to improvement, organizational justice perception is considered in three different subsections which are; distribution, process and interaction justice. Personality traits and organizational justice subsections are mentioned as independent variable, organizational commitment subsections are mentioned as dependent variable. The environment of the study is formed around employees working in a facility operating in furniture business in city Manisa. In the study, literature browse has been held firstly and then the action took its place. Survey has been used as a means of gathering data. And for the analysis, SPSS 21.0 Windows For Statistical Pack has been used. Cronbach Alpha factor is also took its place. Relationship between dependent and independent variables are investigated via Pearson correlation analysis technique if there is any and interactions between variables are investigated via basic linear regression analysis technique. As a result, meaningful and positive relationship detected between emotional commitment and interaction justice, continuous commitment and process justice, normative commitment and distribution, process and interaction justice. No connection found between personality traits and organizational commitment subsections.