Sezai Karakoç'un şiirlerinde Peygamber kıssaları
Parables of the Prophets in the poem's of Sezai Karakoç
  1. Tez No: 423209
  2. Yazar: SEZANUR ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada, Karakoç'un düşünce ve sanat anlayışının temel dinamiği olan vahyin izini takip etmek amaçlanmıştır. Bu cihetle şiirler, Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan peygamber kıssalarıyla irtibatlı olarak incelenmiş ve incelenirken Karakoç'un düz yazılarından da istifade edilmiştir.Birinci bölümde“kıssa”kavramı genel mahiyetiyle izah edilmiştir. Genel itibariyle Yitik Cennet eserinden hareketle oluşturulan ikinci bölümde“Sezai Karakoç'ta Peygamber İmgesi ve Vazifesi”üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde şiirler peygamber kıssalarıyla irtibatlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's aimed to follow the track of revelation, which sets the basic dynamics of Karakoç's sense of thinking and art. In this regard, poems are examined in relation to parables of the prophets in Quran. In the study, intertextuality method has been used for evaluation and interpretation on poetry texts when the occasion arises. While examining poems, Karakoç's proses are also utilized in order to comprehend and explain concepts, imageries, and references. In the first section, the concept of 'parable' is explained in a general manner. In the second section, which is composed mostly moving from the poem 'Lost Paradise', 'Imagery of Prophet and His Mission at Sezai Karakoç' is emphasized. In the third section, poems are examined in relation with parables of the prophets.