İkinci yeni şiirinde din ve medeniyet algısı
Image of civilization and religion in the second new movemenet poetry
  1. Tez No: 429770
  2. Yazar: SAİT SOYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
İkinci Yeni hareketi getirdiği yenilikler bakımından Türk şiirinde özgün bir yere sahiptir. İkinci Yeni şiirinin öncü şairlerinden Cemal Süreya, İlhan Berk, Turgut Uyar, Edip Cansever, Ece Ayhan ve Sezai Karakoç'un şiirlerinden hareketle yapılan bu çalışma, medeniyet ve din bağlamında bir değerlendirmeyi içermektedir. Giriş dışında iki ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Doğu ve Batı medeniyetlerinin İkinci Yeni şiirine yansıması, kent ve kentsel gelişiminin sonuçları, işçi sorunları, şairlerin politik algıları, bilim, fen ve tarihe bakış açıları, metafizik boşluk, ilerleme düşünceleri gibi birçok konu ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Tanrı kavramı, peygamber algısı, öte dünya düşüncesi, tasavvuf, varoluşçuluk, nihilizm, kriz kavramı ve dinsel kriz gibi kavramların İkinci Yeni şiirine nasıl yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci Yeni hareketine mensup şairlerin din ve medeniyet bağlamındaki düşüncelerinin tespiti, genel olarak anlam kapalılığı eleştirisi alan şiirlerin anlamlandırılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The second new movement has a unique place in Turkish poetry. This study that has been based on Cemal Süreya, İlhan Berk, Turgut Uyar, Edip Cansever, Ece Ayhan and Sezai Karakoç's poems who are leader poets of the second new movement includes many identifications and assessments about this poetry movement. In the first part of the this study which consists of two parts excluding entrance have been addressed many of the issues such as reflectionon the second new poetry of the Eastern and Western civilizations, the results of the city and urban development, labor issues, poet's political perceptions, perspectives of the science and history, metaphysical space, the ideas of progress. In the second part, religious arguments like the concept of God, the perception of the Prophet, the thought of the other world, existentialism, nihilism, the concept of the crisis and religious crisis, mysticism have been tried to identify how they reflect on the second new movement. Determination of the thoughts of the poets under many different titles and reflection styles to their art will contribute to the meaning of the poems consisting of a closed structure.