Nöbetçi öğretmenlik uygulamasına ilişkin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşleri
Teachers'and principals'opinions about execution off hall monitoring
  1. Tez No: 423239
  2. Yazar: FUAT SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mevlana Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, nöbetçi öğretmenlik uygulamasına ilişkin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerini belirlemektir. Öğretmen ve okul yöneticilerinin nöbetçi öğretmenlik uygulamasına ilişkin görüşleri anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Konya ili Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde görev yapmakta olan okul müdürleri ve öğretmenler oluşturmaktadır.Verilerin toplanması, birincil veri kaynaklarından ve öğretmen örneklemini teşkil eden okullara gidilerek, araştırmacı tarafından geliştirilen anketin okul yöneticilerine ve öğretmelere uygulanması ile elde edilmiştir. Veri setinin normallik testi için Kolmogorov-Simirnov testi yapılmıştır. Test sonucu verilerinin anlamlılık değeri 0,000 olarak elde edilmiştir. Veri seti normal dağılıma uygunluk göstermediği için, parametrik olmayan hipotez testlerinden, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Bu verilerin analizleri SPSS 21.00 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of teachers and school administrators regarding the hall monitoring practice. Opinions of teachers and school managers which related to hall monitoring were collected by questionnaire method. The target population of this study is consisted of teachers and school managers who are working in Karatay, Meram and Selçuklu districts of Konya province. Datum are gathered from first hand data sources and a questionnaire which is created by investigator for this study. The answers of participants of the questionnaire have been used as datum. For test of normality Kolmogorov-Simirnov's Test is practiced. The significance level of datum's result is found as 0,000. For data set isn't suitable with normal distribution, Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test which are nonparametric hypothesis tests are practiced. These datum's analysis is done by using SPSS 21.00 packaged software.