Öğrencilerin nöbetçi öğretmen algılarının örtük program açısından incelenmesi
Investigation of the students' views about duty teachers in terms of hidden curriculum
- Tez No: 669853
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NİHAT ŞAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitim sisteminin amaçlarının gerçekleştirilmesi açısından kritik bir role sahip olan öğretmenlerin hem sınıf içinde hem de sınıf dışında pek çok sorumluluğu bulunmaktadır. Öğretmenlerin sınıf dışındaki sorumluluklarından biri de ders aralarında koridor, bahçe vb. alanlarda düzeni sağlamak üzere nöbet görevini yürütmektir. Nöbetçi öğretmenler, teneffüslerde ve öğlen aralarında öğrenci davranışlarını gözlemleyerek okul ortamında düzenin sağlanmasına yardımcı olurlar. Bu araştırmada nöbetçi öğretmenlerin ortaokul ve lise öğrencileri tarafından nasıl algılandığının metaforlar yoluyla ortaya konulması ve bu algıların örtük program açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik örnekleme yöntemine uygun olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Malatya ili merkez ilçe belediye sınırları içerisinde yer alan üç ortaokul ve üç lisede öğrenim gören 286 öğrenciden toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerden açık uçlu bir anket formu yardımıyla“Nöbetçi öğretmen … benzer çünkü …”cümlesindeki boşlukları tamamlamaları istenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin nöbetçi öğretmene ilişkin algılarının örtük program bağlamında ele alındığı güven verme, görev bilinci ve çalışkanlık, yardımseverlik, öğretmene yönelik olumsuz tutum, rehberlik, bilgili olma, okul kurallarını öğrenme, özgürlüğün kısıtlanması, dıştan denetim, adil olma ve duyarsızlık olmak üzere toplam 11 temaya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers, who play a critical role in fulfilling the objectives of the education system, have many responsibilities both inside and outside the classroom. One of the responsibilities of teachers outside the classroom is to carry out hall monitoring in order to ensure order at the hallways, garden, playground etc. Duty teachers help to maintain order of the school by observing students' behaviours during breaks and lunch time. The aim of this study is to reveal how duty teachers are perceived by secondary and high school students through metaphors and to analyze the students' metaphors in terms of hidden curriculum. Phenomenology design was used in this qualitative research. The data was gathered from 286 students attending three secondary and three high schools located in the central district of Malatya province during the 2020-2021 school year. The participating students were chosen according to the typical sampling method. Using an open-ended survey form, participating students were asked to complete the blanks in the sentence of“Duty teachers are like… Because...”. Gathered data was analyzed by utilizing content analysis. As a result of the analysis, the views of students about the duty teachers are discussed within the context of the hidden curriculum and 11 distinct themes were emerged: reassurance, sense of mission and hardworking, benevolence, negative attitude towards teacher, guidance, having wisdom, learning school rules, restriction of freedom, external control, being fair, and indifference.