Yürütmenin durdurulmasına ilişkin 6352-6526 ve 6545 sayılı kanun değişikliklerinin yargı kararlarına etkisi
Effect to judicial decision of law amendments numbered 6352- 6526 and 6545 related to stay of execution
  1. Tez No: 423267
  2. Yazar: RIDVAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Hukuk devleti ilkesinin kesintiye uğramadan etkin bir şekilde uygulanması, hukuka aykırı idari işlemlerdeki olumsuz etkilerden bireylerin korunması ve bu amaçla da, onarılması güç veya imkânsız zararların ortaya çıkmasının engellenmesi, idari yargının en önemli hukuki araçlarından biri olan yürütmenin durdurulması müessesesi ile sağlanmaktadır. Şuray-ı Devlet'in kuruluşu ile başlayan süreçte muhtelif değişikliklere uğramış olan yürütmenin durdurulması kurumunun nihai haline ulaşması, 2577 sayılı İdari Yargılama Usul Kanunun da yapılan 6352, 6526 ve 6545 sayılı kanun değişiklikleri ile olmuştur. Tezimizin amacı da; Yürütmenin durdurulması kurumunun, 6352, 6526 ve 6545 sayılı kanun değişiklikleri çerçevesinde açıklanması ve bu değişikliklerin uygulamadaki önemi doğrultusunda, yargı kararlarına yansımasının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
To apply the rule of law principle efficiently without interruption, the protection of individuals from the negative effects of the unlawful administrative proceedings and for this purpose to prevent the occurrence of irreparable damages, is provided by the suspension of execution legal instrument which has one of the crucial role in administrative jurisdiction. Since the establishment of the Council of State, concept of stay of execution underwent various changes and to reach its current status is finalized with 6352, 6526 and 6545 numbered law amendments which were made to Administrative Jurisdiction Procedure Law numbered 2577. The aim of this thesis; to explain the stay of execution concept within the framework of 6352, 6526 and 6545 amendments to examine these amendments effects to judicial decisions in accordance with the momentousness in practice.