Türk vergi yargı sisteminde yürütmenin durdurulması
Stay of execution in Turkish tax judgement system
- Tez No: 294039
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Devletin en önemli gelir kaynağı olan vergiler kamu hizmetlerinin finansmanı için önemli bir araçtır. Devlet verginin tam ve hızlı olarak ödenmesini sağlamaya çalışır. Devlet vergi gelirlerini elde ederken, farklı evrelerden oluşan karmaşık vergisel işlemler tesis eder. Bununla birlikte, devlet daha fazla kamu hizmeti sunabilmek için daha çok vergi gelirlerini maksimize etmek isteyecek, vergi mükellefleri ise mümkün olduğunca az vergi ödemek isteyeceklerdir. Bu vergisel süreçte devlet ile şahıslar arasında uyuşmazlıklar çıkabilecektir. Vergi yargısının görevi bu tür uyuşmalıklarındaki hukuki dengeyi kurmaktır.Vergi mahkemeleri tarafından verilen yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlar, davacılar aleyhine ileride doğabilecek zararların oluşmasını koruma altına almaktır. Bu çalışmada vergi yargısında yürütmenin durdurulması müessesesi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Türk vergi yargısı sistemi hakkında bilgiler verilmiş, ikinci bölümde yürütmenin durdurulması kararlarının özellikleri ve yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi için usule ve esasa ilişkin şartlar incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde yürütmenin durdurulması kararlarının yerine getirilmesi ve idarenin veri yargısı tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararlarını uygulamamasından doğan sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes, that are most important revenue sources of the state, are an important implement for public service financings. When, the state gather tax incomes, it act coplicated taxative transactions which consist of different phases. At the same time, the state want to gather more tax income because, it want to give more public service but, tax payer hope to minimize their tax. İn this taxative process, it can occur disputes between the state and tax payers. The mission of tax judgement establish the judicial balance in this disputes.The decisions related to stay of the execution given by the tax courts that protect plaintiffs against the formation of damages that may arise in the future. In this study, institution of a stay of execution in the tax judgment was examined. Informations on Turkish Tax justice System was given in the first chapter of this work. In the second chapter, explanations on features a stay of execution decisions and the conditions related to style and principle for giving the decision of stay of the was given. In the last part of the study, the fulfillment of decisions related to stay of the execution and the liability of administration occured due to the absence of enforcement of the stay of the execution decisions of tax courts was examined.