Senegal'de Türkiye ve Türk algısı
Perception of Turkey in Senegal
  1. Tez No: 423289
  2. Yazar: EKREM KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye – Senegal ilişkileri, 1960 yılında Senegal'in bağımsızlığını kazanmasının hemen sonrasında açılan Türk büyükelçiliğimiz ile başlamış ve 2012 yılında ellinci yılını doldurarak günümüze kadar yoğun ticari, ekonomik, sosyal, kültürel, askeri faaliyetler ve eğitim faaliyetleri – antlaşmaları ile önemli bir düzeye ulaşmıştır. Bu çalışma ise, uzun yıllar bu ülkede varlık gösteren Türkiye'nin ve Türk insanının Senegalliler tarafından ne kadar bilindiğini, tanındığını, sempati duyulduğunu ve saygı gösterildiğini ölçmeye yönelik bir kamuoyu yoklamasıdır. Araştırmada Türk insanın Senegal'de kişilik özellikleri itibariyle nasıl bilindiği, Türkiye'de yaşam algısının düzeyi, Türkiye'nin bölgesinde ve Afrika'da etkinliği ve siyasi gücü, İslam ülkelerine model olma düzeyi ve Türkiye'ye karşı duyulan sempati düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma, yüz yüze görüşmelerle farklı yaş, cinsiyet, meslek, eğitim ve gelir düzeyine sahip örneklemlerin rastgele seçimiyle anket metodu kullanılarak yapılmıştır. Kullanılan analiz programında her soruya verilen cevaplar dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmış, ortaya çıkan sonuçlar grafik ve tablolar sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relations between Turkey and Senegal have first been established just after the independence of Senegal in 1960 with the recent embassy of Turkey which has reached it's 50th year in 2012 and a high and considerable level with the pacts (engagements) of intensive trading, economical, social, cultural, military and educational activities.This work, wich proofs how much Senegaleese people know about the Turkish, like the Turkish people and respect them, is an evaluation of Senegaleese people's opinions. In this research, how the Turkish people's characteristics are known in Senegal, the perception of the life conditions in Turkey, the influence of Turkey in Asia and Africa and its political power, the level of being potentially model for other islamic countries and the love of Turkey have been tried to focus on. The research has been realised with randomly selected people who have different sex, age occupation, educational statue and means using a survey method. In this analysing programme there has been an evaluation taking every single answer into consideration, the results have been synthesized on the grafics and charts.