Türk dış politikasında yumuşak güç ve ekonomik diplomasi: Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Türkiye-Senegal ilişkileri örneği
Soft power and economic diplomacy in Turkish foreign policy: The case of Turkey-Senegal relations under the Justice and Development Party (AK Parti)
- Tez No: 876426
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ZEYNEP OKTAV, PROF. DR. AHMET KAVAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) iktidara gelmesiyle birlikte Türkiye'nin diplomatik çabası, yumuşak güç potansiyelini kullanan ve esas olarak ekonomik ve ticari amaçlarla dünya çapında diplomatik bağlantıları güçlendiren proaktif bir dış politika ile desteklenmiştir. Türkiye özellikle Afrika'daki varlığını güçlendirmiş, ortaklarını çoğaltmış ve Afrika Birliği'nin stratejik ortaklarından biri haline gelmiştir. Bu tez, özellikle Türk dış politikasında Yumuşak Güç ve Ekonomik Diplomasi arasındaki stratejik bağı ve her iki aracın, Türkiye'nin Senegal ile ilişkilerini güçlendirmesine yönelik etkisini analiz etmektedir. Çalışmanın temel ilgi alanı, Diplomasi ve Uluslararası Politik Ekonomi arasında yumuşatıcı bir yaklaşımla güç ve diplomaside ekonomik çıkarların yerine getirilmesine kavramsal bir anlayış kazandırmaktır. AK Parti döneminde Türkiye, diplomasisine fayda sağlayan bir uluslararası aktivizm geliştirmiştir. Türkiye'nin İslâmî konulardaki müspet tutumu ve dünya siyasetine insani yaklaşımı, yumuşak güç potansiyelini güçlendirmesini ve bunu bir dış politika kaynağı olarak yaymasını sağlamıştır. Bu tez, Türk yumuşak gücünün özellikle Türkiye'nin Senegal'deki ekonomik varlığını nasıl kolaylaştırdığını analiz etmektedir. İki ülke son yirmi yılda ilişkilerini çok güçlendirmiş ve Türkiye özellikle Senegal ekonomisinde ve Yükselen Senegal Planı'nda (Plan Senegal Emergent-PSE) önemli bir yer edinmiştir. Bu durum aynı zamanda ticaret ve Türk şirketlerinin başarıları yoluyla Türk ekonomik diplomasisinin sonuçlarının Türkiye'nin Senegal'de güvenilir bir ortak olarak varlığını meşrulaştırmaya nasıl katkıda bulunduğuna da işaret etmiştir. Bu tez, kavramsal çerçevesini derinleştirmek için özellikle yumuşak güç ve ekonomi diplomasisi üzerine yoğunlaşmış mevcut literatüre dayanmaktadır. İki hükümetin resmi konuşmalarına ve kaynaklarına ek olarak, gazetecilik kaynakları da Senegal'e yönelik Türk dış politikasının analiz edilmesine yardımcı olmuştur. Yetkililer, gazeteciler ve akademisyenlerle yapılan görüşmeler de, Türkiye'nin Senegal'deki çekiciliğini ve güvenilirliğini ve bunun iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine nasıl katkıda bulunduğunu ölçmek için temel teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye's diplomatic success since the Adalet ve Kalkınması Parti (AK Parti) came to power has been underpinned by a proactive foreign policy using its soft power potential and reinforcing diplomatic links around the world, mainly for economic and trade purposes. Türkiye has notably strengthened its presence in Africa, multiplying partners and becoming one of the strategic partners of the African Union. This thesis notably analyses the strategic nexus between Soft Power and Economic Diplomacy in Turkish foreign policy and how both tools enabled Türkiye to strengthen its relations with Senegal. The main interest of this thesis is to give a conceptual understanding of the link between Diplomacy and International Political economy, between power in a softener approach and the fulfillment of economic interests in diplomacy. In the AK Party era, Türkiye has developed a brilliant international activism that benefited its diplomacy. Türkiye's Islamic appeal and its humanitarian approach to world politics enabled it to strengthen its soft power potential and to broadcast it as a foreign policy resource. This thesis analyzes notably how Turkish soft power has facilitated Türkiye's economic presence in Senegal. The two countries have tremendously strengthened their relations during the last two decades and Türkiye particularly earned an important place in Senegal's economy and the Plan for Emerging Senegal (PSE). This literature also pointed out how Turkish economic diplomacy outcomes through trade and Turkish companies' achievements have contributed to legitimizing Türkiye's presence as a credible partner in Senegal. This thesis, to deepen its conceptual framework, has particularly relied on the existing literature on soft power and economic diplomacy. In addition to official speeches and resources from the two governments, journalistic resources also helped to analyze Turkish foreign policy towards Senegal. Interviews with officials, journalists, and academicians were fundamental also to measure the attractiveness and credibility of Türkiye in Senegal and how it has contributed to the reinforcement of the cooperation between the two countries.