Perceptions of Turkey and France in West Africa: The cases of Malian and Senegalese students in Turkey
Batı Afrika'da Türkiye ve Fransa algısı: Türkiye'deki Mali ve Senegalli öğrenci örnekleri
  1. Tez No: 778160
  2. Yazar: ZEKERİYYA DALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezin amacı Türkiye ve Fransa'nın Batı Afrika'da nasıl algılandığının yumuşak güç ve kamu diplomasisi teorik çerçeveleri içerisinde değerlendirilmesidir. Çalışma ayrıca bu iki ülkenin uzun dönemde bölgedeki geleceğinin nasıl olacağını da sorgulamaktadır. Bu amaçla, Türkiye'de lisansüstü öğrenim gören Mali ve Senegalli öğrenciler örneklem olarak seçilmiştir. Bu öğrencilerin Türkiye ve Fransa'ya karşı olan algı ve tutumlarının değerlendirilmesi bu iki örnek ülkede ve bölgede Türkiye ve Fransa'nın kamu diplomasisi etkinliklerinin ve dolayısıyla yumuşak güçlerinin ölçülmesine katkı sağlayacaktır. Çalışmanın ilgili bölümlerinde Türkiye'nin özellikle son yirmi yılda kıtadaki ülkelerle bağları ve Fransa'nın Batı Afrika'da eski sömürgeleriyle ilişkileri de detaylı şekilde incelenmiştir. Ampirik bölümdeyse, Türkiye'de lisansüstü öğrenim gören on Malili ve dokuz Senegalli öğrenci ile görüşmeler yapılarak, bu öğrenci örnekleminden elde edilen veriler ve teorik bilgiler ışığında Türkiye ve Fransa'nın Türkiye'de öğrenim görmekte olan Malili ve Senegalli öğrencilerin gözünden nasıl algılandığı saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to disclose perceptions of Turkey and France in West Africa within the framework of soft power and public diplomacy. Furthermore, the study questions Turkey's and France's prospects on the continent in the long run. To this end, Malian and Senegalese postgraduate students have been chosen as cases. Evaluating perceptions and attitudes of those students in these two cases is worthwhile to measure the effectiveness of the public diplomacy practices of Turkey and France in the region, and yet, this undertaking is also significant for measuring Turkey's and France's soft power projection in West Africa. The research examines Turkey's development of its relations with the continent and relations between France and its (ex)colonies of West Africa respectively. In the empirical chapter, ten Malian and nine Senegalese postgraduate students studying in Turkey were interviewed and their perceptions of Turkey and France are investigated. From the empirical and theoretical data, general conclusions as to how the Malian and Senegalese students receiving an education in Turkey perceive Turkey and France are drawn.