Devlet destekli bitkisel ürün sigortası
Government sponsored agricultural crop insurance
  1. Tez No: 423387
  2. Yazar: ABDULLAH ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tarım sektörü toplum için hayati öneme sahiptir. Bu sebeple tarım sektörü hiçbir zaman kendi haline bırakılmamış ve çeşitli teşvik yöntemleri devlet tarafından uygulanmıştır. Anayasamızda da tarımın desteklenmesi devletin bir yükümlüğü olarak düzenlenmiştir. Devlet tarımı desteklemek için pek çok araca sahiptir ancak bunlar arasında en etkili araç tarım sigortalarını teşvik etmektir. Ülkemizde devlet destekli tarım sigortaları 2005 yılında Tarım Sigortaları Kanunu'nun kabul edilmesiyle uygulanmaya başlanmıştır. Devlet destekli tarım sigortaları içerisinde en yaygın branş devlet destekli bitkisel ürün sigortaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet destekli bitkisel ürün sigortalarının uygulaması TARSİM'in özverili katkılarıyla günden güne artmıştır. Ne var ki, uygulama da problemler de yok değildir. En başta, sözleşme içeriğini oluşturan genel şartlar ve teknik şart, tarife ve talimatlar ile Türk Ticaret Kanunu'nun sigortalıyı koruyan emredici hükümlerinin çatıştığı konular bulunmaktadır. İkinci olarak, mevzuat, çiftçiyi sadece TARSİM ile sözleşme yapmaya zorlamaktadır. Bununla beraber aydınlatma yükümlülüğü gereği gibi yerine getirilmemektedir. Devlet destekli bitkisel ürün sigortası uygulanmasını daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için ilk olarak mevzuattaki uyumsuzluklar giderilmelidir. İkinci olarak çiftçilere TARSİM organizasyonu dışında da sigorta himayesi satın alma imkanı sağlanmalıdır. Son olarak da aydınlatma yükümlülüğünün gereği gibi yerine getirilmesi konusundaki aksaklıklar giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
Agricultural industry has vital importance for society. Agricultural industry has been promoted by government with several incentive methods and never been let alone. Supporting agriculture is laid out in the constitution of Turkey as an obligation of government. Government has many instruments to support agriculture, and among them the most effective one is to support agricultural insurance schemes. Government-sponsored crop insurance programs were initiated after the adoption of Agricultural Insurance Law in 2005. The most common insurance branch is the government-sponsored crop insurance. Government-sponsored crop insurance schemes were gradually developed. However, there are some problems with insurance procedures. These issues include primarily, general terms and conditions of insurance policies and technical specifications, and tariff and instructions, and issues that contradict with the imperative provisions of Turkish Commercial Code aimed to protect the insured. Secondarily, regulations force farmers to enter into agreement only with TARSIM. Besides, the disclosure obligation is not fulfilled sufficiently. Firstly, contradictions in regulations should be eliminated to improve government-sponsored insurance schemes. Secondly, farmers should have given the chance of purchasing insurance coverages from organizations other than TARSIM. Finally, problems that hinder the fulfillment disclosure obligation sufficiently should be eliminated.