An analysis of the doppelganger motif in Late Victorian Gothic fiction
Geç Viktorya dönemi Gotik edebiyatında ikiz kişilik motifinin incelenmesi
  1. Tez No: 423437
  2. Yazar: FATMA GAMZE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAİSE ŞEBNEM TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, Gotik kavramının nereden geldiği, edebiyattaki yerini nasıl aldığı, ilk Gotik romanın nasıl ve neden ortaya çıktığı ve ilk Gotik eserlerin genel özellikleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde ise Viktorya dönemi politik, ekonomik ve toplumsal sorunları açıklanarak bu dönemde Gotik edebiyatın nasıl bir değişime uğradığından bahsedilmektedir. Viktorya döneminin baskıcı tutumunun getirmiş olduğu psikolojik travmalara değinilerek özellikle Gotik yazarların eserlerinde sıkça kullanmaya başladığı“ikiz kişilik”motifi açıklanmaktadır. Çalışmanın son iki bölümünde ise dönemin en popüler yazar ve eserleri olan Robert Louis Stevenson'ın Dr. Jekyll ve Bay Hyde'ın İlginç Hikayesi (1886) ve Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi'ndeki (1891)“ikiz kişilik”motifi Lacancı psikanalitik kurama göre incelenmektedir. Özellikle Lacan'ın“arzu”ve“yabancılaşma”kavramları üzerinde durularak, bu eserlerdeki ana karakterlerin bölünmüş kişilikleri analiz edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, eserlerdeki karakterlerin neden ve nasıl kendi benliklerine yabancılaştıklarını irdeleyerek,“ikiz kişilik”motifinin hangi amaçla bu iki eserde kullanıldığını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the origin of the concept of Gothic, how it took part in literature, how and why the first Gothic novel emerged and the main characteristics of the first Gothic works are explained. In the second chapter, the political, economic, and social issues of the Victorian period are covered to explain the reason behind the contextual change in Gothic fiction during this era. Addressing the psychological traumas caused by the repressive attitude of the Victorian period, the“doppelganger”motif which has been applied frequently especially by Gothic writers is explained. In the last two chapters of the study, the“doppelganger”motif in The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886) by Robert Louis Stevenson and The Picture of Dorian Gray (1891) by Oscar Wilde, the most popular authors and the novels of the era, are analysed according to Lacanian psychoanalytic theory. The split personalities of the main characters in these novels are analysed putting particular emphasis on Lacanian concepts of“desire”and“alienation”. The aim of this study is to discuss the purpose behind the application of the“doppelganger”motif in these novels by exploring how and why the protagonists experience self-alienation.