Eleştirel sosyal medya okuryazarlığı bağlamında yeni medyada imaj, görüntü ve beden sunumu
Critical social media literacy in the context of new media image and body image presentation
  1. Tez No: 423446
  2. Yazar: GÜLSÜM BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmelerin bir sonucu olarak sosyal medya bağlamında tüketim, tüketim kültürü, imaj, görüntü ve beden sunumları gündelik hayatın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Çalışmada, iletişim teknolojilerinin gelişen teknolojiyle kendini yenileyerek bireyin gündelik pratiklerinde yer edinmesinin bir sonucu olarak, yeni medyanın sosyal ağlara eklemlenişini analiz etmek ve gündelik hayat pratiklerine dönüşen rutin görsel paylaşımlarının eleştirel sosyal medya okuryazarlığı bağlamında bilimsel bir yaklaşımla ele almak amaçlanmıştır. Toplumsal, ideolojik, ekonomik, kültürel ve özellikle günümüzde teknolojik gelişmeler iletişim araçlarının yapısını, niteliğini, özelliklerini ve etkilerini sürekli olarak değiştirmektedir. Teknolojik gelişmeler, bilginin yayılmasını sınır tanımadan dünyanın en ücra noktalarına kadar ulaşmasını sağlayarak yerelliğin küreselleşmesine etki etmiştir. Ayrıca, yeni iletişim araçlarının sosyal ağlara eklemlenişi, iletişim araçları sahipliğinin artmasına bağlı olarak gündelik yaşam pratiklerinin dijitalleşmesine neden olmuş ve kamusal alan sınırlarını genişletmiştir. Çalışmanın inceleme alanını oluşturan Instagram'da görsellerin incelenmesi bu bağlamda önemlidir. Çoğunlukla görsel paylaşımına uygun olan Instagram uygulamasını bireyler; moda, tüketim ve beden sunumuna yönelik sanal kimlik inşası amacıyla kullanmaktadır. Araştırmanın bulgularında yer alan en önemli mesajlardan biri sanal kimlik ve gerçek kimlik ayrımının keskin olmadığıdır. Böylelikle sanal kimlik inşasının gerçeklikten koparılmadan ele alınması gerekmektedir. Sanal mekanlarda inşa edilen imaj ve kimlikler, gerçek dünyada elde edilmeye çalışılan, ulaşılması gereken ideal kimliklere dönüşmektedir. Böylelikle, yeni medya gündelik pratikleri somut bir biçimde etki altına almaktadır. Bu aşamada, eleştirel sosyal medya okuryazarlığı kavramı çözüm olarak ele alınmaktadır. Sosyal medya, eleştirel bir yaklaşımla medya okuryazarlığıyla incelendiğinde bireylerin, yeni medya karşısındaki konumlanışının aktif özneler olarak dönüşeceğini söylemek mümkündür. Bu anlamda, medya okuryazarlığı kavramı, bireyin medya etkisiyle manipüle olmadan pasif okuyucuya dönüşmesini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption, consumer culture, image and body presentation in the context of social media as a result of advances in communications technology constitutes an important part of everyday life. In the study, self-renewing, evolving communication technology as a result of being included in the individual's daily practice of people, analyze of new media the articulation to social network and intended to handle via scientific approach the routine visual sharing return to practical of everyday life. in the context critical literacy of social media. Social, ideological, economic, cultural and in particular technological developments constantly change structure, nature, characteristics and effects of communication tools. Technological developments has effected the dissemination of information to the world's most remote places to reach and to turn locality to be globalized. In addition, communication media increase depending on articulation of new media to the social network caused the digitalization of everyday life practices and it has expanded the boundaries of the public domain. Visuals examining on Instagram that is examination section of the study is important in this context. Mostly, individuals uses application Instagram which in suitable for the visual sharing; in order to build a virtual identity for consumption, body presentation and fashion. One of the key messages contained in the findings of the study is that no sharp distinction between virtual identity and real identity. Thus, it must be dealt construction of a virtual identity without being detached from reality. Image and identity built in virtual spaces is transformed into while trying to achieve in the real world and the ideal identity to be achieved. Thus, new media influence everyday practice in a concrete way. At this stage, the concepts of critical social media literacy is considered as a solution. When social media is examined with a critical approach to media literacy, individuals would turn the positioning as active subjects against to new media. In this sense, the concept of media literacy prevents the conversion that individuals being manipulated by the media impact.