Torbalı ve köylerindeki Türk devri yapıları
Turkish era structures in Torbalı and villages
  1. Tez No: 423451
  2. Yazar: MUHAMMET USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEL ÇAĞLITÜTÜNCİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Çalışmamız sırasında“Torbalı ve Köylerindeki Türk Devri Yapıları”adı altında, 13 cami, iki mektep, dokuz çeşme, iki tren istasyonu olmak üzere toplam 26 yapı yerinde incelenmiş ve araştırmaları yapılmıştır. Eserler, mimari özelliklerine dikkat edilerek kataloglanıp tezimize dahil edilmiştir. Söz konusu yapılardan bazıları, tarihsel özelliklerini tamamen kaybetmelerinden dolayı tezimize dahil edilmemiştir. Araştırma bölgemizdeki yapılar genel olarak 19. yy'da inşa edilmişlerdir. Camiler, mektepler ve tren istasyonlarının tamamı, çeşmelerin de geneli II. Abdülhamid devrinde yapılmışlardır. İncelenen alanın yeni kurulan bir yerleşim birimi olması sebebiyle, yapıların bulundukları bölgelerin kuruluş tarihi de çoğunlukla, eserlerin tarihleriyle paralellik taşımaktadır. Araştırmamız, yapıların tarihi, mimari, plan, malzeme ve varsa süsleme özellikleri üzerinde durularak ele alınmaya çalışılmıştır. Mimari kurguları ve bezemeleri, söz konusu dönemde, merkezden uzak bölgelerdeki, Türk mimarisi ile benzerlik taşımaktadır. Camilerin ilk inşalarındaki planlarında görülen üslup birliği, bölgede yaşanan büyük Torbalı Depremi ve çağın gereksinimleri sebebiyle, büyük değişimlere uğramıştır. Araştırmamız sırasında yapıların bu değişimleri de tespit edilerek tartışılmıştır. Bahsettiğimiz sebeplerden ötürü yapılarda süsleme yok denilecek kadar azdır.
Özet (Çeviri)
At the time of our study, totally 26 constructions under the name of“Turkish Era Structures In Torbalı And Vilages”, including 13 mosques, two scholls, nine fountains and two train stations were inspected on their sites. Taking the architectural features of the constructions into consideration, we inserted this in our classified index. Some of the buildings being talked about are not included in our thesis because they lost their historical features. Monuments were generally built during the 19th century. All mosques, schools and train stations, some of the fountains were constructed during the period of II. Abdulhamid. Because the site that we examined is a new residential area, the establishment date of the region on which constructions were located show paralellism with the dates of the constructions. We try make an emphasis onhistories, architectures, plans, meterials and also on ornamental properties ot he buildings if they have. Architectural plans and ornamanetals have some similarities with Turkish architecture on the faraway locations. Because of the Big Torbalı Earthquake and requirements of the age, plans had been changed dramatically. During our study, these features of the constructions were also implicated in our thesis. Due to the mentioned reasons, the constructions have scarcely any ornaments.