İzmir-Torbalı köyleri mikrotoponimleri ve dil incelemesi
Microtoponymy of İzmir's Torbalı and language study
  1. Tez No: 782937
  2. Yazar: HANIM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
“İzmir – Torbalı Köylerinin Mikrotoponimleri ve Dil İncelemesi”adlı bu tez, Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen, Torbalı ilçesinin köylerinden derlenen toplam 1077 silikyeradı (mikrotoponim) üzerine yapılmış bir silikyeradı (mikrotoponimi) çalışmasıdır. Tezin giriş bölümü Torbalı ilçesinin tarihi ve coğrafyası ile ilgili bilgileri içermektedir. Tezin birinci bölümünde Torbalı ilçesinin toponimik stratigrafisi belirlenmiş; tarihî kaynaklar esas alınarak silikyeradları, ortaya çıktıkları döneme göre sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde silikyeradları adbilimin alt türlerine göre sınıflandırılmıştır (Oykonimler, Oronimler, Horonimler, Dromonimler, Urbonimler, Agronimler, Hidronimler ve Drimonimler). Üçüncü bölümde tezde geçen silikyeradları leksik-semantik açıdan incelenmiş, adlandırmalarda kullanılan kelimelerin anlamları ve adların veriliş sebepleri ortaya konmuştur. Tezin dördüncü bölümünde tezde geçen silikyeradları üzerinde fonetik incelemesi ve morfolojik inceleme yapılmıştır. Son bölümde tezde geçen silikyeradlarında kullanılan coğrafi terim niteliğinde olan ve coğrafi terim niteliğinde olmayan kelimelerin bir sözlükçesi hazırlanmıştır. Sonuç kısmında elde edilen bilgi ve bulgulardan yola çıkılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thes is which supported by Ege University Coordination of Scientific Research Projects,“Microtoponymy of İzmir's Torbalı and Language Study”is a microtopony my study which scopes of 1077 place names was compiled from Torbalı's villages. The introduction to the thes is contains information about the history and geography of Torbalı district. In the first chapter of this thes is toponymical stratigraphy of place names was made on the basis of historical sources and these names were classified according to period they appeared. In the second chapter of the study, place names were classified according to sub-types of toponymy as Oykonims, Oronims, Horonims, Dromonims, Agronims, Hidronims, Drimonims and Urbonims. The lectical and semantic meanings of names and sources have been analyzed in the thirdc hapter of this study. In this part the sources of names has giventoo. Names in the fourth chapter of the thes is were analyzed grammatically and phonetical. In the last chapter of the study, glossary of geographic terms and the other words prepared. In the conclusion part, a general evolution was made based on the information and findings obtained.