İşletmelerde kurumsal performans ile bireysel performans ilişkisinin belirlenmesi: Sağlık sektörü uygulaması
Determination of relationship between organisational performance and individual performance in organisations: Application to health sector
- Tez No: 423471
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇELEBİ, YRD. DOÇ. DR. ALTAN ÖZKİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada; kurumsal ve bireysel performans ölçümleri arasındaki ilişki örüntülerinin açığa çıkarılması, bu sayede kurumsal ve bireysel performans ölçümleri arasındaki uyum ve/veya çelişkilerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile, bütünleşik bir performans ölçüm yapısı oluşturulması hedeflenmiş, bu kapsamda tüm sektörlerde kullanılabilecek bir metodoloji geliştirilmiştir. Metodolojinin uygulaması sağlık sektöründe yapılmıştır. Bu kapsamda; sağlık sektöründe kurumsal ve bireysel performansın ölçümlenebilmesi için öne çıkan değerlendirme yöntemleri araştırılmış, belirlenen yöntemlerden uygun olanlar, Bulanık-TOPSIS kullanılarak tespit edilmiştir. Müteakiben bu yöntemlere ait performans ölçüm boyutları esas alınarak, kurumsal ve bireysel performans ilişkisinin belirlenmesine yönelik bir Yapısal Eşitlik Modeli geliştirilmiştir. Model, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı 100 adet kamu hastanesine ait gerçek veri setleri kullanılarak çalıştırılmış, modelin doğrulaması ve geçerlemesi yapılmıştır. Sonuç olarak; geliştirilmiş olan Yapısal Eşitlik Modeline ilişkin tüm hipotezler kabul edilmiş ve sağlık sektöründe kurumsal performansın bireysel performans üzerinde doğrudan ve pozitif yönde etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to establish an integrated performance measurement structure by revealing the patterns of the relationship between organisational and individual performance evaluations, enabling the identification and the elimination of the harmony and/or contradictions between them; by this way, a methodology that can be used in all sectors was developed. The methodology was applied to health sector. In this context, the prominent methods for individual and organisational performance evaluation in health sector were researched and the eligible ones were determined by using Fuzzy-TOPSIS. Basing upon the performance evaluation dimensions of these methods, a Structural Equation Model was developed for determining the relationship between organizational and individual performance. The model was tested by utilizing the data sets of 100 public hospitals owned by the Ministry of Health of the Republic of Turkey for verification and validity. Consequently; all hypotheses related to the model were accepted and it was demonstrated that organisational performance has direct and positive effect on individual performance in health sector.