Teachers' beliefs and practices about grammar teaching: A case study at Başkent University preparatory school
Öğretmenlerin dilbilgisi öğretimi hakkındaki düşünceleri ve uygulamaları: Başkent Üniversitesi hazırlık okulu vaka çalışması
  1. Tez No: 423529
  2. Yazar: TALHA ERDALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET ERDALİ, Talha. Öğretmenlerin Dilbilgisi Öğretimi Hakkındaki Düşünceleri ve Uygulamaları: Başkent Üniversitesi Hazırlık Okulu Vaka Çalışması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. Okuyacağınız bu vaka çalışması öğretmenlerin dilbilgisi öğretimi hakkındaki inanışlarını ve mevcut dilbilgisi öğretimlerini, sahip oldukları öğretmenlik deneyimi sürelerini ve mezun oldukları alanları dikkate alarak keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu tür bir çalışma hem öğretmenlerin hem de yöneticilerin farkındalığını sağlamak amacıyla Başkent Üniversitesi Hazırlık Okulu ortamı için gerekliydi, ki ayrıca bu çalışma okulun materyal geliştirme birimi, öğretmen yetiştirme birimi, program geliştirme ve değerlendirme birimi ve ölçme birimi dahil olmak üzere okulun bütün birimleri için faydalı olacaktır. Bu araştırmada hem nicelik hem de nitelik çalışması yapılmıştır. Veriyi toplamak amacıyla araştırma anketi ve görüşmeler kullanılmıştır. Nihai sonuçlara ulaşabilmek için, nicel veriler SPSS (Sosyalbilimler İstatistik Programı) 21 kullanılarak analiz edilmiştir ve sonuçlar betimleyici istatistikler ve parametrik olmayan yöntemlerle yorumlanmıştır. Diğer taraftan, nitel veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Nicel ve nitel çalışmaların sonuçları birbirine uyumlu saptanmıştır. Ayrıca sonuçlar, katılımcı öğretmenlerin dilbilgisinin dil öğreniminde ve öğretimindeki rolü, dilbilgisi öğretimi methodları ve öğrencilerin hatalarının düzeltimi konularında farklı bakış açılarına sahip olduklarını göstermiştir. Fakat ayrıca bu çalışma, katılımcı öğretmenlerin dilbilgisi öğretimi hakkındaki inançlarında, öğretmenlik tecrübelerinin ve mezun oldukları alanlarının önemli bir faktör olmadğı sonucunu vermiştir. Anahtar keliemeler Öğretmenlerin inanışları, dilbilgisi öğretimi, öğretmenlik deneyim süresi ve inanışlar, branşlar ve inanışlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ERDALİ, Talha. Teachers' Beliefs And Practises About Grammar Teaching: A Case Study at Başkent University Preparatory School, Master Thesis, Ankara, 2014. The following case study aims to explore the correlation between teachers' beliefs about grammar teaching and their actual practices regarding the years of teaching experience they have and the departments they graduated from. This kind of study was a need at Başkent University Preparatory Scool context so as to make both the teachers and administrators realize the varieties of beliefs and practices about grammar teaching among the teachers, which will also be beneficial for the units of the school, including material development unit, teacher training unit, program development and evaluation unit and testing unit. Both quantitative and qualitative study were conducted in this research. Survey questionnaire and interviews were employed in order to gather data. For the purpose of reaching the final results, the quantitative data was analyzed by employing SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21, and the results were interpreted via descriptive statistics and non-parametric methods. On the other hand, the qualitative results were analyzed and interpreted through content analysis. The results of quantitative study and qualitative study were found compatible. Also the findings indicated that the participant teachers hold different points of view about the role of grammar in language learning and teaching, the methods for teaching grammar and correcting students' errors. However, the study also concluded that the participant teachers' years of teaching experience and their majors were not significant factors in their beliefs about grammar teaching. Key words Teachers' beliefs, grammar teaching, years of teaching experience and beliefs, majors and beliefs.