Örgütlerde stres ve çözüm önerileri
Stress in organisations and solution recommendations
- Tez No: 423530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET KALE, Emre, Örgütlerde Stres ve Çözüm Önerileri, Yüksek Lisans Tezi, Ufuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara, 2016. Teknolojik gelişim ve çalışma hayatının getirmiş olduğu rekabet, örgütleri daha fazla“başarılı olma”düşüncesine itmektedir. Çalışma hayatında işverenler, örgütlerinin istikrarının ve veriminin yüksek seviyede olması için işgörenlerinden yüksek performans beklemektedirler. İşgörenlerden beklenen bu çalışma temposunu etkileyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi strestir. Stres, yaşanılan olumsuz durumlara karşı bireylerin gösterdiği negatif bir reaksiyondur. Bireysel boyutta gelişen aşırı stres sonucu iş verimi ve çalışma temposu düşmekte olup, buna paralel olarak örgütlerin başarı düzeyi de aşağılarda olmaktadır. Bu bağlamda; örgütsel stres kavramının iyi algılanıp, bunun işlevsel kılınması üzerine çalışmalar oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY KALE, Emre, Stress in Organisations and Solution Recommendations, Master Thesis, Ufuk University Social Sciences Institute, Ankara, 2016. Organizations obliged think about the issue which is“more succeed”, due to technological development and competition which have brought the working life. Employers expect their employees to have a high level of efficiency and stability of the organization in working life. There are several factors effect this high employee performance. Stress is one of the most important these factors. Stress is defined as one's reaction to unfavorable conditions. Due to excessive stress on the individiual dimension, work efficiency and employee performance falling down and so the level of success of organizations. Therefore; concept of organizational stress must understood well, it is very important to work on it and to make it functional.