Dağıstan ulemasının Osmanlı Devleti'ne göçü ve iskânı (1850-1917)
İmmigration and settlement of Dagestan ulema to Ottoman Empire (1850-1917)
- Tez No: 423547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarih boyunca özgürlük mücadelesinin en etkin bir şekilde yaşandığı Dağıstan, Kuzey Kafkasya'da Rusya Federasyonu'na bağlı özerk bir cumhuriyettir. Kafkas dağlarının aşılması için en uygun 12 geçitten birisi olan Derbent geçidi, Dağıstan'da bulunmaktadır. Coğrafi konumunun getirdiği bu durum sebebiyle Dağıstan, tarih boyunca istila hareketlerine ve birçok savaşa tanıklık etmiştir. Yine bu coğrafyada büyük güçler arasında hâkimiyet mücadeleleri yaşanmıştır. Bu çalışmada Dağıstan bölgesinin tarihsel gelişimi ve Dağıstan ulemasının Osmanlı Devleti'ne geliş yolları incelenmiş, iskân edildikleri bölgeler ve bu bölgelerde ulemaya yapılan yardımlar anlatılmıştır. Bu çerçevede çalışmanın sınırlarını günümüzde Kuzey Kafkasya'da yer alan Dağıstan Özerk Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Bu çalışma Rusya'nın Kafkasya'yı işgalinden sonra, Dağıstan'dan başlayan göç hareketi esnasında Osmanlı Devleti'ne sığınan Dağıstan ulemasını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dagestan is the place where had been lived liberation struggle in the most effectively throughout the history, it is an autonomous republic based on Russian Federation in the North Caucasus. Derbent passage is one of the 12 most appropriate gateway to overcome the Caucasus Mountains, is situated in Dagestan. Due to this situation and because of Dagestan's geographical position, it has witnessed many wars and invasion movements throughout the history.Yet the struggle for dominances had been experienced on this region between the great powers.In this study, the historical development of Dagestan region and the arrival ways of Dagestani ulema to the Ottoman Empire have been examined, it is described the regions has been settled and aids has been done to ulama in the regions. In this context, Autonomous Republic of Dagestan where located in the North Caucasus today constitute the limits of the work .This study aims to examine after the Russian invasion the Caucasus, during the migration that begins from Dagestan, Dagestan's ulema who took refuge in the Ottoman Empire.