Orta ölçekli üretim işletmelerinde uygulanabilir planlı bakım sisteminin geliştirilmesi ve bir uygulama
Development and practice of a planned maintenance system applicaple to medium scaled production units
- Tez No: 7359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL EROL(ERDOĞMUŞ)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ORTA ÖLÇEKLİ ÜRETİM İŞLETMELERİNDE UYGULANABİLİR PLANLI BAKIM SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE BÎR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Atilla ERCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat-1989 ÖZ Bakım, üretim sürecinin planlanan düzeyde düzenli bir şekilde devam etmesini sağlamak için, beklenmeyen arızaları ve olası duruşları mümkün olduğu kadar önle mek ve kontrol altına almak amacı ile, tesis, makina ve teçhizatın iyi durumda (kabul edilebilir bir stan dartta) tutulabilmesi için yapılan işlem ve faaliyet lerdir. Muayenelerin yakında bir arıza olacağını gös termesi veya ilgili elemanın ömrünün bir olasılık dağı lımı ile belirlenebilmesi durumlarında, arızanın önlen mesi için yapılan bakım işlemlerine ise koruyucu bakım adı verilmektedir. Koruyucu bakım; iş üstünde muayeneyi, kayıtları ve arıza mühendisliğini birleştirmekte ve böylece, gele cekteki bakım zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ay rıca donatımın ne zaman arızalanacağını önceden tahmin edebilmekte ve üretim ya da işletme bölümünün duruşları planlayabilmesi için önceden bilgilendirilmektedir. Ko ruyucu bakımın anahtarı şudur: Donatım arızalarının or tadan kaldırılması, en verimli onarım işinden daha u- cuzdur. - II -
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT AMD PRACTICE OF A PLANNED MAINTENANCE SYSTEM APPLICABLE TO MEDIUM SCALED PRODUCTION UNITS (M. Sc. Thesis) Atilla ERCAN GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February- 198 9 ABSTRACT Maintenance comprises the operations and mani pulations, performed in order to have a regular pro duction operation at planned rate and to prevent the unexpected interruptions and to control the possible discrepiances and to have the equipment and machines in good conditions, (in an acceptable standart.) Processes performed to prevent discrepiances, when inspections indicate presence of one, or to determine the life of an element by the help of probability distributions are called preventive maintenance. Todays' preventive maintenance unifies controls at work, documentation and discrepancy engineering and thus eliminates the need for possible manipulations at future. Moreover, predictions of equipment defects can be made, and production or management departmant is informed to plan the interruption. The key of modern preventive maintenance is that : Elimination of the equipment defects is better and cheaper than the most efficient repair job. Ill -