TMS 2 stoklar standardına göre dönüştürme maliyetleri ve bir uygulama
Cost of conversion according to the Turkish accounting standart – standart number 2 and a case study
  1. Tez No: 423561
  2. Yazar: AHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET TMS 2 STOKLAR STANDARDINA GÖRE DÖNÜŞTÜRME MALİYETLERİ VE BİR UYGULAMA GÜRBÜZ, Ahmet Yüksek Lisans - 2016 İşletme Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Tunç KÖSE TMS-2 Stoklar Standardı; stok maliyetlerinin nasıl belirleneceğini, stok maliyetinin içeriğinin nelerden oluştuğunu, stok maliyetinin gidere nasıl dönüşeceğini, stoklar için uygulanacak değerleme yöntemini ve stoklarla ilgili değerleme sonuçlarının finansal tablolarla nasıl ilişkilendirilerek raporlanacağını açıklamaktadır. Standardın muhasebe uygulamalarına kattığı yeniliklerden biriside; Vergi Usul Kanunu (VUK)'nun ön gördüğü maliyet yöntemlerinde tam maliyet yöntemi yerine normal maliyet yönteminin kullanılmasıdır. Bu maliyet yöntemi, sabit genel üretim giderlerinin kullanılan kapasiteye ait olan kısmını, üretilen ürünlerin maliyetine katılmasını ve kullanılmayan kapasiteye ait kısmın ise dönem gideri olarak dikkate alınmasını benimsemiştir. Çalışmada, bu farklılık TMS 2 Stoklar Standardı bağlamında ele alınmıştır. Çalışmada, TMS 2 standardının kapsamı ele alındıktan sonra, ürün maliyet hesaplamalarının kapsamına göre maliyet yöntemleri açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, kapsamına göre maliyet yöntemlerinde birim maliyetin ve gelir tablolarının nasıl oluşturulduğuna yer verilmiştir. Uygulamamız jeneratör üretimi yapan firmanın kullandığı maliyet yöntemleri ile TMS 2'ye göre kullanması gereken maliyet yöntemlerinin karşılaştırılması sonucu elde edilen verileri ortaya çıkarmış ve bu verilen analiz edilerek en doğru maliyet yönteminin hangisinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COST OF CONVERSION ACCORDING TO THE TURKISH ACCOUNTING STANDART – STANDART NUMBER 2 AND A CASE STUDY GÜRBÜZ, Ahmet Master Degree – 2016 Department of Business Administration Adviser: Associate Prof. Tunç KÖSE TAS-2 explains how to determine inventory costs; what inventory costs consist of; how inventory costs will become expenses; the valuation method which is to be followed for inventories and how the validation results will be reported by making an association with financial statements. The originality, which was added to this standart, is normal cost using instead of full cost in cost techniques. This techniques include that, production capacity is using to calculate stable general product expenses. Expenses, which were used in this term, add the final products costs and the capacity, which was not used to demonstrate as a term expenditure. So that, there will occur some differences between profit and loss statements which were prepared with full cost and normal cost. In this study, the differences have shown with TAS-2 inventory cost standarts. Stock comparing was organized due to TAS-2 and tax procedure law. In addition, this study includes the cost concept in TAS-2 Standart, relationship between full cost and normal cost due to the TAS-2, the profit and loss statements which were prepared by using full cost and normal cost. Our application revealed the data obtained by the cost method used by the firm producing generator and the cost method it should use according to TAS-2 and found out which is the right basis of cost method by analyzing data.