TMS 2 stoklar ve BOBİ FRS bölüm 6 stoklar kapsamında dönüştürme maliyetleri
Conversion costs within the scope of TAS 2 inventories and FRS for LMEs chapter 6
  1. Tez No: 874767
  2. Yazar: BAHLUL ISMAYILZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Stok varlıkları işletmeler için oldukça kritiktir. Ürünlerin stokta olması, işletmelerin süregelen operasyonlarını kolaylaştırır. Stok yönetimi, Vergi Usul Kanunu (VUK), TMS 2 Stoklar, ve Büyük ve Orta Ölçekli İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı'nda (BOBİ FRS) farklı kurallar içermektedir. Bu standartlar arasındaki farklılıklardan biri, tavsiye edilen stok maliyet yöntemidir. TMS 2, genellikle normal maliyet yöntemini tercih ederken, VUK tam gider yöntemini benimsemektedir. BOBI FRS ise genellikle normal ve tam maliyet yaklaşımlarını bir arada bulundurur. Bu seçilen maliyet yöntemlerinin sonuçları ve muhasebe kayıtları üzerinde farklı etkilere sahiptir, dolayısıyla finansal tablo kullanıcılarının kararlarını da etkilemektedir. Tam maliyet yöntemi, tüm ürünler için toplam üretim maliyetini hesaplarken, normal maliyet yöntemi, normal üretim maliyetlerinin ürünlerin kendileriyle ilişkili kısmını hesaplar, geri kalanı dönem maliyeti olarak raporlanır. TMS 2 Stoklar ve BOBİ FRS Bölüm 6 stoklarla ilişkili dönüştürme maliyetleri başlıklı araştırmamızda, ürün maliyetlerinin hesaplanmasına ve belgelenmesine ilişkin kurallar, et ürünlerini üreten bir şirketin verilerine dayanarak örneklerle açıklanmıştır. İncelemede et ürünleri üreten bir firmadan alınan maliyet bilgileri VUK, TMS 2 ve BOBİ FRS açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, normal maliyet yönteminin, işlem yapılmayan dönemlerde tam maliyet yöntemine göre daha doğru ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Bu sonucun maliyet bilgisi ve muhasebe kayıtları üzerinde de etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Stock assets are very important to businesses. Inventory is a set of assets that facilitate the ongoing activities of businesses that produce goods. Regarding inventory management, there are different rules in the Tax Procedure Law (TPL), TAS 2 Inventories and Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (FRS for LMEs). Indeed, one of the differences is the proposed method of inventory costing. TAS 2 observes the normal cost method. TPL advocates the full expense method. Conversely, BOBI FRS dominates a typical cost and full cost approach. Profit and loss results and accounting entries are also different due to the costing methods chosen. This situation also affects the decisions of financial statement users. The full cost method calculates the total cost of production for all products, while the regular cost method calculates the portion of the normal production costs associated with the products themselves, the rest is reported as period cost. In our research titled TAS 2 inventories and BOBI FRS Chapter 6 conversion costs associated with inventories, the rules for calculating and documenting product costs are explained with examples based on the data of a company that produces meat products. In the examination, the cost information obtained from a company that produces meat products was evaluated in terms of TPL, TAS 2 and FRS for LMEs. The results of the study showed that the normal cost method is more accurate and reliable than the full cost method in the non-trading periods. This result also has an impact on cost information and accounting records.