TMS-2 stoklar standardına göre dönüştürme maliyetlerinin mamul maliyetlerine etkisi ve bir uygulama
The effect of conversion costs on the costs of finished goods according to the tas 2 inventories standard and an application
  1. Tez No: 549130
  2. Yazar: AHMET AYKUT YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
“TMS-2 Stoklar Standardına Göre Dönüştürme Maliyetlerinin Mamul Maliyetlerine Etkisi Ve Bir Uygulama”isimli bu çalışmada; dönüştürme maliyetlerinin mamul maliyetlerine olan etkisi, TMS 2 Stoklar Standardı ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Konunun teorik altyapısı ortaya konulduktan sonra, bir uygulama ile konu detaylandırılmıştır Yalova'da ismini vermek istemeyen bir kağıt fabrikası üzerinde yapılan uygulama, iki farklı marka altında üretilen peçetelerin 2018 yılının ilk altı aylık maliyetleri ele alınarak incelenmiştir. Uygulama kapsamında TMS-2 normal maliyet yöntemi ile ele alınan firmaların normal üretim kapasitesi ile fiili üretim kapasitesi arasında ortaya çıkan kapasite oranlarının etkileri ele alınmıştır. Ayrıca atıl kapasitenin mamul maliyetlerine yüklenmeyerek dönem gideri olarak kayıt edilmesi gerektiği öngörülmüştür. Normal maliyet yöntemi ile yapılan hesaplamalarda sabit genel üretim giderleri, mamullere kapasite kullanım oranına göre hesaplanarak yüklenmiştir. Bu çerçevede çalışmanın uygulama bölümü tam ve normal maliyet yöntemlerine göre W ve S markalı peçetelerin toplam ve birim maliyetleri, her ay için ayrı ayrı hesaplanarak, güncel literatür kapsamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study named“The Effect Of Converting Costs On The Costs Of Finished Goods According To The TAS 2 Inventories Standard And An Application”, the effect of conversion costs on the costs of finished goods is tried to be explained according to the IAS 2 Inventories Standard. After theoretical background of this subject, it is detailed by an application. In this application applied to a paper company, which doesn't want to give its name and is in Yalova, first six-month costs of napkins produced under two different brands are investigated. Within the scope of the application, the effects of capacity rates between the company's normal production capacity according to TAS 2 normal cost method and actual production capacity are investigated. Also, it is foreseen that the idle capacity shouldn't be added to the costs of finished goods, but should be expensed. In the calculations made according to normal cost method, fixed manufacturing overheads are added to finished goods according to capacity utilization rate. Within this framework, in the application part of the study total and unit costs of the napkins branded as W and S are calculated separately for each month according to the full and normal cost methods and are analyzed in the scope of current literature.