The measurement of the perception of the relationship between critical success factors and selection criteria of enterprise resource planning
Kurumsal kaynak planlaması kritik başarı faktörleri ve seçim kriterleri arasındaki algılanan ilişkinin ölçülmesi
  1. Tez No: 423578
  2. Yazar: İLKNUR SİNEM SOLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, literatürde en çok atıf alan Kurumsal Kaynak Planlaması seçim kriterleri ile kritik başarı faktörleri arasındaki ilişkinin kullanıcılar tarafından nasıl algılandığını belirlemektir. Literatür taramasının ardından, en çok atıf alan seçim kriterleri ve kritik başarı faktörleri, Dengeli Kurumsal Karne metodolojisi kullanılarak gruplanmıştır. Dengeli Kurumsal Karne metodolojisinin uygulanmasının ardından, seçim kriterleri ile kritik başarı faktörleri birbirleri ile eşleştirilmiş, birbiri ile ilişkili olduğu düşünülen seçim kriterleri ve başarı faktörleri arasındaki algılanan ilişkiyi ölçmek amacıyla, toplamda 16 hipotez oluşturulmuştur. Araştırma için anket yöntemi seçilmiş ve anket soruları, literatürde daha önce kullanılmış hiç bir sorudan örnek alınmaksızın, tamamen bağımsız bir şekilde, yalnızca bu araştırma için oluşturulmuştur. Anket yöntemi sonrasında toplanan veri üzerinde istatistiksel yöntemlerden tanımlayıcı analiz ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, seçilen ve sıralanan Kurumsal Kaynak Planlaması seçim kriterleri ve kritik başarı faktörleri arasında algılanan ilişkinin pozitif yönlü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the perception of the relationship between most cited selection criteria and critical success factors of Enterprise Resource Planning. After the literature review has been done, most cited selection criteria and critical success factors have been grouped with the Balanced Scorecard methodology in order to obtain more scientific match of the selection criteria and critical success factors. Following the Balanced Scorecard methodology, the most cited selection criteria and critical success factors have been matched and totally 16 hypothesizes have been formed. The survey questionnaire has been specifically designed for this study. The statistical analyses such as descriptive analyses and correlation analyses have been applied to the collected data. As a result of the research, the perception of the positive relationship has been found between the selected most cited selection criteria and critical success factors of Enterprise Resource Planning.