Yeşil lojistik yönetiminde dengelenmiş skorkart ile lojistik performansı ölçümü: İntermodal lojistik sektöründe bir uygulama
Green logistics performance evaluation using balanced scorecard in logistics management: An application in intermodal logistics industry
- Tez No: 423577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÇALIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişmiş ülkelerde çevre bilinci geliştikçe, tedarik zincirleri boyunca üretilen kirliliği azaltıcı etkiler gündeme gelmeye başlamıştır. Bu bilinçle ortaya çıkan yeşil tedarik zincirleri, bir çok alanda çevreye salınan kirliliği azaltmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, çevreye daha az emisyon salan intermodal taşımacılık, Avrupa'da son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Türkiye'de ise Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde, demiryolu taşımacılığı özel sektöre açılmış, kamu da kalkınma planlarında yeni terminal ve demiryolu yatırımlarını hızlandırmıştır. Çalışmada, Türkiye'de birkaç yıldır gelişen intermodal taşımacılığın öncüsü olan bir şirket üzerinde çok boyutlu performans ölçüm tekniklerinden Dengelenmiş Skorkart uygulanmış; şirketin finansal, müşteri, iç süreçler, öğrenme ve büyüme ile çevresel açılardan performansı ölçülerek yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda intermodal taşımacılığın çevreye olan katkısı ölçülmekle birlikte, bu yeni sektördeki şirketin anılan perspektifler bazında değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca şirkete yönetimle ilgili önerilerde bulunulmuş, gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırma konuları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the environmental consciousness rises in developed countries, reducing the pollution generated during supply chains started to become a current issue. Green supply chains came forward for this goal, aiming to reduce the pollution spread around in many fields of topics. Within this scope, intermodal transportation, that has low emission relative to road transportation, started to rise again in Europe during the recent years. Within the scope of harmonization period to European Union, railway logistics has opened to private sector in Turkey, the government has also increased investments on new terminals and railways which have stated in official development plans. In this work, balanced scorecard method, one of multiple performance measuring technics, has been applied to a pioneer company in intermodal transportation in Turkey and performance of this company has been measured in terms of financial, customary, internal process, learning and growth and environmental aspects. In conclusion, contribution of intermodal transportation to the environment has been measured together with the evaluation of the company based on the aforementioned perspectives. Moreover, some managerial advises has been given and certain topics for further research have been stated.