Shakespeare's satirical representation of the Elizabethan Court and the nobility in his english history plays
Shakespeare'in İngiliz tarih oyunlarında Elizabeth Dönemi saray ve soyluların hicvedilişi
  1. Tez No: 423604
  2. Yazar: MURAT ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Geç Elizabeth Dönemi'nde, kötü hasat, yüksek enflasyon ve ayaklanmalar olarak ortaya çıkan sosyo-ekonomik başarısızlıklar görülmüştür. Kraliyet hazinesindeki darboğaz hizipçiliğe yol açmış, hazine gelirlerinin gelişi güzel dağıtılması ve himaye altında olanların hamilere yaptıkları baskı sonucunda hami, himaye altında olanlar ve toplumiçi ilişkiler sorunsallaşmıştır. Kandırma ve ikiyüzlülük, hizipçiliğe dayalı bu toplum yapısında ayakta kalmak için gerekli unsurlardı. Ancak bu gerçek ile toplumsal davranışlar arasındaki bağ hakkındaki algıyı sorunsallaştırmış ve temel sorunları çözmektense bunları ötelemiştir. Ötelenen sorunlar ise ülke yönetimine karşı duyulan ve gittikçe büyüyen hoşnutsuzluğa dönüşmüştür. Bu hoşnutsuzluk düzensiz olmasına rağmen, yavaş yavaş Elizabeth rejimine karşı duyulan toptan bir muhalefet tavrını oluşturmuştur. 1580'lerin sonlarından itibaren, I. Elizabeth yönetimine karşı duyulan olumsuz tavırlar dillendirilmeye çalışılsa da sansür mekanizmasının varlığı ile hukuk sisteminin devletin baskı araçları olarak kullanılmasından dolayı bu tavırlar ya bastırıldı ya da cezalandırılmamak için dolaylı yönden dillendirildi. Bunların dillendirilmesini Shakespeare'in özellikle 1, 2, 3 VI. Henry (1590), III. Richard (1592), II. Richard (1595), Kral John (1590 veya 1596), 1, 2 IV. Henry (1597-8) ve V. Henry (1599) adlı tarih oyunlarında görmekteyiz. Sanılanın aksine, Shakespeare tarih oyunlarında ne rejim taraftarı ne de rejim düşmanı oldu. Menipiyen hicvi kullanarak sorunları ve bunları yaratanları sebep-sonuç ilişkisi içerisinde ele alıp, toplumun hizipçilik, ikiyüzlülük ve çatışma kültürü sarmalından kurtulması için güldürerek eleştirdi. Bunu yapmak için tarih oyunlarını seçmesi var olan sansür mekanizmasının etrafından dolanmasını kolaylaştırdı. Shakespeare'in geçmiş veya kurgu olayları herkesi eleştiren Menipiyen hicviyle sunması toplumda dile getirilemeyen sorunların olası çözümlerini ve bu çözümlerin olası sorunlarını gösterebilmesini sağladı. Bu bağlamda, tezin giriş bölümünde İngiltere'deki saray ve soylu ilişkisinin tarihsel gelişimi ele alınacak ve her bölümde Shakespeare'in Elizabeth Dönemi'nde yazdığı tarih oyunları birbirini tamamlayan toplumsal sorunlar bağlamında incelenecektir. Birinci Bölüm'de, Elizabeth Döneminde hamiliğin keyfî pay edilmesinin nasıl hizipçiliğe yolaçtığı tartışılacaktır. İkinci Bölüm'de hizipçilik sonucu kutuplaşmış bir sarayda hayatta kalmak için ikiyüzlü davranış biçimlerinin gerekliliği konusu incelenecektir. Son olarak, Üçüncü Bölüm'de, ikiyüzlülüğün sorunlarla yüzleşmeyi sadece ötelediği ve rejime karşı gelinmesine yol açtığı iddia edilecektir. İster oyun olarak izlenmiş olsun, isterse dönemin kitap halindeki basımlarından okunmuş olsun, Shakespeare'in tarih oyunlarında Menipiyen hicvin kullanılması Elizabeth toplumunun bütüncül olarak sorunlarıyla yüzleşmesini sağladı. Bundan dolayı, bu çalışma Shakespeare'in tarih oyunlarında Menipiyen hicvi kullanarak Geç Elizabeth Dönemi hizipçiliğini, ikiyüzlülüğünü ve toplumsal çatışma kavramlarını nasıl hicvettiğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Late Elizabethan society was marked with the growing discontent about socio-economic failures resulting from the failure of crops, high inflation and riots. The scarcity of financial resources of the royal patronage led to factionalism, while the arbitrary distribution of favours and bottom-up pressures of patronees further problematised a healthy relationship among patrons, patronees and within society. Deception and hypocrisy were necessary in order to survive verbal and non-verbal means of factionalism, which targeted especially one's reputation. This, however, problematised the perception of the reality of social behaviour and only postponed the solutions to the problems, which were transformed into a growing discontent towards the regime. Although outbursts of discontent were fragmented in nature, gradually they formed a cumulative attitude of dissent towards the Elizabethan regime. From the late 1580s onwards, negative attitudes against the rule of Elizabeth I were tried to be voiced. Because of the existence of censorship mechanisms along with the use of repressive state apparatuses of the judiciary system, however, these attitudes were either suppressed to avoid punishment or they were voiced indirectly. The voicing of these problems can be seen, especially, in Shakespeare's Elizabethan history plays, namely 1, 2, 3 Henry VI (1590), Richard III (1592), Richard II (1595), King John (1590 or 1596), 1, 2 Henry IV (1597-8) and Henry V (1599). Contrary to the general assumption, Shakespeare neither adopted a conservative nor a radical discourse in his history plays. Using Menippean satire, he ridiculed the follies of factionalism, hypocritical behaviour patterns and dissent to liberate the society from the chimera of these problems. He analysed problems and the cause and effect relationship of these problems. Accordingly, using the history play as a genre enabled him to circumvent the existence of censorship mechanisms. Presenting past or fictive stories using Menippean satire that criticised from multiple points of view, enabled Shakespeare to present problems that could not be voiced, their possible solutions, and the possible problems that could be caused by these solutions. In line with these, in the Introduction the historical development of the relationship between the English Court and the nobility will be given, and in each chapter, all of Shakespeare's Elizabethan history plays will be analysed in relation to complementary socio-economic problems of their time. In Chapter I, it will be discussed how the arbitrary distribution of Elizabethan patronage led to factionalism. In Chapter II, it will be analysed how factionalism led to the necessity of displaying hypocritical social behaviour to survive in the polarised court. Lastly, in Chapter III, it will be argued that hypocrisy only postponed the direct confrontation with problems and led to outbursts of dissent against the regime. Whether seen as plays or read in quarto versions, the use of Menippean satire in Shakespeare's history plays enabled the Elizabethan society to confront its problems in a holistic way. Therefore, this dissertation aims to analyse how Shakespeare in the Late Elizabethan Period uses Menippean satire in his history plays and how he satirises factionalism, hypocrisy and dissent.