Köyde yaşayan engelli bireyler üzerine nitel bir araştırma
Individuals with disabilities in rural areas: A qualitative study
- Tez No: 423607
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Köyde yaşayan engelli bireylerin sosyolojik profilini betimleyerek köyde yaşamanın engelli bireylerin sosyal ilişkilerine nasıl yansıdığının incelenmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda ikisi görme üçü bedensel engelli beş katılımcı ile nitel araştırma tekniklerinden saha çalışması tekniği uygulanarak 2015 eylül-aralık tarihlerinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada köyde yaşayan engelli bireylerin sosyal varlık inşalarını sosyo-mekansal olarak nasıl gerçekleştirdiklerinin incelenmesi amaçlandığından kuramsal çerçeve olarak sosyal inşacılık yaklaşımı ve bu yaklaşımdan etkilenen işlevsel-çevreci modelden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle köyde yaşayan engelli bireylerin sosyo-demografik özellikleri belirlenmiş; köyde yaşamanın engelli bireyler açısından avantaj ve dezavantajları incelenerek engelli bireylerin karşılaştıkları kültürel tanımlamalar ve etiketlemeler ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler Engellilik, saha çalışması, köy, sosyo-mekân, etiketleme
Özet (Çeviri)
Depicting the sociological profile of the individuals with disabilities who live in the village and the evaluation of how does living in a village influences the social relationships of the disabled individuals, comprise the subject of this work. In this context, a field study – one of the qualitative research tecniques – was conducted between september-december of 2015 with five participants, two of them being visually impaired and the other three having orthopedic disabilities. Since the socio-spacial evaluation of the constructs of social beings of the individuals who live in the village was the purpose of this work, social constructionism and the functional-ecological model was used as a theoretical framework. With the obtained data, the socio-demographic characteristics of the disabled individuals living in the village were determined, and by investigating the advantages and disadvantages of being a disabled individual in the village, the socially constructed disability culture and labelings were discussed. KEY WORDS disability, field work, the rural, socio-spacial, labeling