Türkiye'de 1938 1960 yılları arasında değişen mazi algıları
Changing past perceptions between 1938 and 1960 in Turkey
- Tez No: 423606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1938 – 1960 yılları arasında maziye dair değişen algıların bir incelemesini yapmaktır. Değişen mazi algıları dört başlık altında incelenecektir. İlk başlık muteber mazi algılarına odaklanacaktır. Bu bölümde muteber mazi algısının Türk Tarih Tezi'nden Osmanlı İmparatorluğu'nun parlak devirlerine doğru kayan içeriği konu alınacaktır. İkinci başlık Osmanlı İmparatorluğu'nun gerileme yıllarına odaklanan metinleri ele alacaktır. Üçüncü başlık İstanbul'un imarının maziye dair algıları ne şekilde etkilediği üzerinde duracaktır. Son başlık ise gündelik hayata dair meselelerin mazi algıları üzerindeki etkilerini konu alacaktır. Maziye dair algılardaki değişimin tarih ve siyaset etkileşiminin bir sonucu olduğu iddia edilecektir. Bu sebeple mazi algılarındaki değişimlerin sebepleri de ülke siyasetinde meydana gelen değişimlerde aranacaktır. Anahtar Sözcükler Türkiye, Mazi, Siyaset, Algı, Değişim
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine perceptions about the past in Turkey between 1938 and 1960 years. Changing past perceptions will be examined under four titles. The first title will focus on respected past. In this title the content of respected past which moved from Turkish History Thesis to heydays of Ottoman Empire will be taken matter. The second title will examine texs focusing on declining ages of Ottoman Empire. The third title will dwell on how reconstruction of Istanbul affected perceptions about the past. The last title will take matter influences of daily life problems on past perceptions. It will be claimed that changes in past perceptions are the result of history and politics interaction. For this reason, causes of changes in past perceptions will be sought in changes in politics of the state. Keywords Turkey, Past, Politics, Perception, Change