Türk afet yönetim sisteminin nükleer ve teknolojik felaketlere hazırlık kapasitesi
Turkish emergency management system's preparedness capacity to nuclear and technological disasters
  1. Tez No: 423646
  2. Yazar: GANNA BYLYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Doğal afetlerden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye nükleer enerjiyi ticari amaçla kullanmaya hazırlanmaktadır.Nükleer enerji katastrof potansiyeline sahip olduğundan bu çalışmada Türkiye'nin afet yönetim sisteminin başta nükleer olmak üzere teknolojik felaketlere hazırlık kapasitesi incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için afet yönetimi,teknolojik felaketler, ABD, Japonya ve Ukrayna'nın nükleer kazalarının nasıl yönetildiği araştırılmış, Türkiye'nin afet yönetiminden sorumlu kurumun bu alanda yaptığı çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere dayanılarak ileride daha kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi gereken konular belirlenmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin afet yönetim sisteminin olası nükleer felaket ve acil radyolojik durumlarda da başarılı olabilmesi için yukarıda adı geçen ülkelerin nükleer kazaları ile ilgili yaklaşımlardan yola çıkılarak yapılabilecek birtakım düzenleme önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is one of the countries most affected by natural disasters nowadays, has been preparing to use nuclear energy for commercial purposes. Since nuclear energy has the potential to be catastrophic for a country, this study's aim was to explore Turkey's Disaster Management System's Preparedness Capacity for Technological Disasters including nuclear emergencies. The nuclear accidents management process for the United States, Ukraine, and Japan have been thoroughly reviewed, as well as Turkey's disaster management authority's operations have also been evaluated. Based on these evaluations, recommendations and issues for further in-depth exploration have been identified. Also, a number of arrangements to enhance the country's disaster management system capacity against possible nuclear emergencies were proposed based on the above-mentioned countries approaches to nuclear accidents.