Uluslararası vergi planlaması ve Türkiye uygulamaları açısından değerlendirilmesi
International tax planning and evaluation of Turkey applications
  1. Tez No: 423647
  2. Yazar: MUHARREM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Vergiler, şirketlerin iktisadi kararları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Küreselleşme olgusu altında daha fazla rekabet etmek isteyen şirketler vergilerin etkilerini azaltmak amacıyla iç pazarlardan dış pazarlara yönelmişlerdir. Bu da çok uluslu şirketlerin sayısının çoğalmasına neden olmuştur. Bu nedenle dünya çapında ekonomik işlerin işleyişinde çok uluslu şirketler büyük rol oynamaktadır. Çok uluslu şirketler, ana şirketler ile değişik ülkelerdeki birden fazla bağlı şirketler aracılığıyla faaliyetlerini sürdürmekte oldukları için etkin bir vergi planlamasına sahip olmaları gerekmektedir. Vergi planlaması ile çok uluslu şirketler karlarını yüksek vergi oranlı ülkelerden, düşük vergi oranlı ülkelere kaydırarak veya kazançlarını düşük vergi oranlı ülkelerde oluşturarak vergi yüklerini azaltabilmektedir. Çalışmada vergi planlaması üzerinde durulmuş, şirketlerin vergi planlama araçlarını nasıl kullandığı ele alınmış ve Türkiye uygulamaları incelenmiştir. Söz konusu alanda değerlendirmeler yapılarak vergi planlaması araçlarının Türkiye uygulamalarında eksikler olduğu tespit edilmiş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes have a significant impact on the economic decisions of companies. Companies that want more competition at the phenomenon of globalization, have turned to the foreign market from the internal market in order to reduce the impact of tax. This leds to an increase in the number of multinational companies. Therefore, multinational companies play a major role in the operation of worldwide economic affairs. Multinational companies should have effective tax planning to maintain economic activity through the parent company and several subsidiaries in different countries. With tax planning, multinational companies can reduce their tax burden by transferring profits from the high-tax-rate countries to low-tax-rate countries or creating earnings in low tax rate countries. In this study, it is focused on tax planning, discussed how the companies use tax planning tools and examined Turkey applications. Assestments of the field are carried out, shortcomings are determined in the application of tax planning tools in Turkey and suggestions are included.