Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde yürütülen rekreasyon programları ve program amacına yönelik öğrenci beklentileri
A research on student expectations of university level recreation programs in Turkey and aims of these programs
  1. Tez No: 423657
  2. Yazar: MUHAMMET CENK BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lisans düzeyinde rekreasyon eğitimi alan öğrencilerin bu programları, tercih sebeplerinin beklenti ve değerlendirmelerini etkileyip etkilemediğini ortaya koymaktır. Araştırmaya 18 fakülte ve yüksekokulun rekreasyon programlarında öğrenim görmekte olan 1.095 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin; öğrenim gördükleri program, okudukları okulun türü, cinsiyet, sınıf, aile reislerinin mesleği, ailelerin aylık ortalama geliri, kaldıkları yer ve okudukları programa kayıt şekillerinin beklentileri üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemek için bazı sorular sorulmuştur. Verilen cevaplar bilgisayar ortamına aktarılarak bazı istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin kayıtlı oldukları okul türü, kayıt şekli gibi faktörler beklenti ve değerlendirmeler arasında anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan bu sonuçtan hareketle Türkiye'de lisans düzeyinde rekreasyon eğitimi veren okullar ve bu okullarda verilen eğitimin niteliği ile ilgili bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to discover whether undergraduate recreation students' reasons for choosing these programs have an impact on their expectations and evaluations. A total number of 1095 students who study at 18 faculties and colleges were included in the study. The students were asked some questions in order to determine whether the program they are enrolled, type of the school they have been attending, their gender, job of the head of their family, their family's average monthly income, student's place of accommodation, and type of their acceptance to the program had an impact on their expectations. Responses were analyzed with appropriate statistical methods via computer. Based on the findings, it was concluded that there were significant relationships between the factors such as the type of the school students were enrolled, type of acceptance and their expectations and evaluations. Based on these findings, some recommendations were made on schools that have undergraduate recreation programs in Turkey and the quality of the education these schools provide.