Türkiye muhasebe (finansal raporlama) standartları ile Türk vergi mevzuatı arasındaki farkların ertelenmiş vergilere etkisi ve bist-50 şirketleri üzerinde yapılan bir analiz
The effects of the diffrences between Turkish accounting (financial reporting) standarts and Turkish tax laws on deferred taxes and an analysis on bist-50 companies
- Tez No: 423658
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 608
Özet
Küreselleşme ile birlikte muhasebe ve finansal raporlama uygulamalarının standartlaştırılması çalışmaları dünyada ve ülkemizde hız kazanmış, bu kapsamda uluslararası alanda uygulanan Uluslararası Muhasebe (Finansal Raporlama) Standartları, Türkçeye aynen çevrilerek Türkiye Muhasebe (Finansal Raporlama) Standartları olarak uygulanmaya başlanmıştır. Diğer taraftan, muhasebe kayıtları vergisel düzenlemelerin etkisi altında tutulmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye Muhasebe (Finansal Raporlama) Standartları düzenlemeleri ile Türk Vergi Mevzuatı arasındaki farklılıkların muhasebe kayıtları ve ertelenmiş vergiler üzerindeki etkileri incelenmiş ve muhasebe kayıtlarının TMS/TFRS'ye uygun olarak yapılması durumunda uygulanması gereken Tekdüzen Hesap Planı önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies about standardization of accounting and financial reporting applications accelerated with globalization in the world and our country. In this context, International Accounting (Financial Reporting) Standards, which have been used internationally, were translated into Turkish and entered into force. On the other hand, accounting records continue to be kept under the influence of tax rules. In this study, the influences of the differences between Turkish Accounting (Financial Reporting) Standards and Turkish Tax Rules on accounting records and deferred taxes were examined and a Unified Chart of Accounts proposal is introduced on the condition that accounting records are kept according to TMS/TFRS rules.