İnternet bankacılığının başarısını etkileyen faktörlerin tespiti: Türkiye ve Çin karşılaştırması
Factors affecting internet banking success: A comparative investigation between Turkey and China
  1. Tez No: 423656
  2. Yazar: AYIGULI AILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EBRU AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Elektronik ticaretin küreselleşmesi, bankalar arası rekabeti arttırmaktadır. Elektronik bankacılığın önemli kanallarından biri olan internet bankacılığı bankacılık işlemlerinin internet ortamında yapılabilmesini sağlamaktadır ancak kullanıcı sayısı fazla değildir. Bu çalışma, bilişim sistemleri başarı modeline dayanarak Türkiye ve Çin'deki internet bankacılığının başarısını etkileyen faktörleri tespit etmeye yöneliktir. Araştırma bulguları göstermektedir ki Türk vatandaşlar internet bankacığı kullanımında website kalitesi ve algılanan güven tarafından kuvvetle etkilenmekte, Çin vatandaşlar ise hizmet kalitesinden kuvvetle etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalization of electronic commerce has increased competition between banks. İnternet banking is one of the important channels of electronic banking which enables customers to do their banking operation on the internet, but the number of users is not enough. This study, based on İnformation System Success Model to determine the factors that influence the success of Turkey's and China's internet banking. The results show that Turkish use of internet banking is strongly influenced by website quality and perceived security, while Chinese use of internet banking is strongly influenced by service quality.