Türkiye'de yeni orta sınıf: Pazarlama bakış açısıyla bir araştırma
The new middle class in Turkey: A study with a marketing perspective
  1. Tez No: 423663
  2. Yazar: AYBEGÜM GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yükselen pazarlarda önemini artıran yeni orta sınıflar, ulusal ve uluslararası işletmelerin dikkatini çekmektedir. Şu anki çalışma, yeni orta sınıf tüketicilerin tüketimci değerlerinin, dini değerlerinin, mesleklerinin, eğitimlerinin, sahip oldukları varlıklarının keyfi tüketimleri üzerine etkisini incelemektedir. Çalışma, Ankara'daki 391 yeni orta sınıf tüketiciye yapılmıştır. Çalışmada, geçerlik ve güvenilirlik analizi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modeli ve tanımlayıcı istatistiklere yer verilmiştir. Yapısal eşitlik modeli sonucunda, dini değerlerin tüketimci değerler üzerinde negatif ve anlamlı etkileri olduğu, tüketimci değerlerin de keyfi tüketim üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The new middle class which enhanced their importance in emerging markets, gets both national and international companies' attention. The present study explores the effect of consumerist values, religious values, occupation, education and possessions on discretionary consumption. We carried out our study on 391 new middle class consumers in Ankara, Turkey. We performed validity and reliability analyses, exploratory factor analyses, confirmatory factor analyses, descriptive statistics and structrual equation modelling. As a result of our study, we found that there is a negative and significant relationship between consumerist values and religious values. Furthermore, there is a positive and significant relationship between consumerist values and discretionary consumption.