Makroekonomik değişkenlerin hisse senetleri fiyatları üzerindeki etkisinin ölçülmesi
The measurement of macroeconomic variables effect on the stock prices
- Tez No: 423662
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; gelişmekte olan Türkiye hisse senedi piyasaları ile makroekonomik değişkenler arasındaki dinamik ilişkiyi inceleyerek, makroekonomik değişkenlerin hisse senedi fiyatlarını kısa ve uzun dönemde nasıl ve ne yönde etkilediğini göstermektir. Hisse senedi fiyatları ile faiz oranı, enflasyon, döviz kuru, ekonomik faaliyetler ve para arzı arasındaki ilişkilerin kuramsal olarak anlatıldığı çalışmada 2005:01-2015:05 dönemleri arası aylık veriler kullanılarak dinamik ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Dinamik ilişkiler; iki aşamalı Engle-Granger eştümleşme analizi, Granger nedensellik analizi, Johansen Eştümleşme analizi, VAR tabanlı etki tepki fonksiyonu ve Varyans ayrıştırması yöntemleriyle belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre uzun dönemde hisse senedi fiyatlarının; döviz kuru, enflasyon, sanayi üretim endeksi ve para arzı değişkenlerinin nedeni olduğu belirlenmiştir. Ayrıca hem uzun dönemde hem de kısa dönemde faiz oranı ve döviz kurunun hisse senedi fiyatlarını negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the dynamic relationship between macroeconomic variables and Turkish developing stock market to reveal how macroeconomic variables lead the stock price in short and long terms. In this study, the relationship between stock price and different related variables such as interest rates, inflation, exchange rate, economic activities and money supply is defined as theoretical by using the monthly data between 2005:01 and 2015:05. For this purpose, the dynamic relationship between macroeconomic variables and stock prices is stated by applying Engle-Granger cointegration analysis, Granger causality analysis, Johansen cointegration analysis, impulse and response function analysis based on Vector Autoregression method and Variance decomposition method. According to the result of study, the stock price in long term causes variable of exchange rate, inflation, industrial production index and money supply. In addition, it is found that both interest rates and exchange rates in short term and long term influence negatively to the stock prices.