Gündelik hayatta televizyon programlarının çocukların kültürel değer algılarına etkisi
Effect of television programs on children's perception of cultural values within daily life
  1. Tez No: 423684
  2. Yazar: TUBA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmada; Televizyon programlarının, çocuk ve gençlerin kültürel değer algılarına olan etkilerinin gündelik hayat çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İnsan ve toplumun anlam dünyasını oluşturan kültür, içinde yaşanılan toplumun değer yargılarını ve gündelik hayat dinamiklerini de barındırır. Günümüzde medyanın mevcut imgeleri, gündelik hayatın kendine özgü değerlerini de etkiler hale gelmiştir. Kültürel değerlerin aktarımında ve yer yer oluşumunda medyanın etkileri, araştırmanın incelenen konuları arasındadır. Kültürel değerler; kişiler arası etkileşimden, aileden ve diğer toplumsal etkilerden denenerek ve gözlemlenerek öğrenilmektedir. Toplumlar kendileri farkında olmadan şekillenen gündelik hayat kültürünün etkisi altında kalmaktadırlar. Bu çalışmada; gündelik hayat içerisinde ve kültür aktarımında çocuk ve gençlerin değer algılarının şekillenmesinin önemi vurgulanmıştır. Bu çerçevede televizyon programlarının gündelik hayat içerisindeki kültürel değerler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma, Ankara merkezindeki iki ortaöğretim kurumundaki 5-6-7-8. Sınıf öğrencilerine uygulanan anket ile gerçekleştirilmiştir. Çocuklar yaş grubu itibariyle öğrenmeye ve etkilere açık olmaları; örneklem grubu olarak tercih edilmelerine neden olmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; çocuklar evde geçirdikleri vakitlerinin büyük bir bölümünü uyku, yemek yeme ve diğer aktiviteler dışında televizyon izlemeye ayırmaktadırlar. Dinlenme ve boş zaman eğlencesi olarak televizyon görülmekte olup, çocuklar tarafından bir sosyalleşme aracı olarak kullanılmaktadır. Anne babalar çocukları ile birlikte vakit geçirmelerinin yanı sıra onların eğitimleri ile ilgilenmektedirler ve televizyon bu noktada devreye girebilmektedir. Genel olarak çocuklar televizyon programlarının kendi yaşam tarzları ile bağdaşmadığını ifade etmekle birlikte; çocukların televizyon karşısında fazlaca vakit geçirmeleri onların iradeleri dışında programların olumlu veya olumsuz etkilerine maruz kalmalarına neden olmaktadır. Ortaokul öğrencilerinin çoğunluğu Televizyon programlarının kültürümüzü ve geleneklerimizi yansıtmadığını düşünmektedirler. Yaşadıkları yerlerde sokakta oyun oynama imkânı bulan çocuklar daha az televizyon ve bilgisayar başında vakit geçirmektedirler. Televizyon programlarının türlerinin seçiminde cinsiyetin etkin bir faktör olduğu görülmüştür. Ayrıca televizyon programlarında düzgün Türkçe kullanıldığı kanısı öğrencilerin yarısından fazlası tarafından onaylanmaktadır. Bu durum; çocukların televizyonda gördüklerini doğruluğunu araştırmadan onayladıklarının bir göstergesi olarak sayılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of TV programs on both children perception of cultural values within the scope of daily life. Culture, as it forms both mankind and society's semantic world, also it contains value judgments and daily life dynamics of the society. Today, media, with its current images, affects the unique value of daily life. One of the subjects examined in this study is“the effects of media on cultural values' transfer and partly its creation.”Cultural values are being learned from interpersonal interactions, family and some other social instruments. Societies are being under effects of the daily life culture that is shaped without any warnings. Also this study highlights the importance of shaping the value perceptions of children and young people in the daily life and cultural transfer. Effects of TV programs on the cultural values in daily life are examined within this study. Research conducted with a survey applied on students in the 5th, 6th, 7th, 8th classes at the two secondary schools in Turkey's capital Ankara province. Sample group is especially selected due to their ages are open to learn and affects. According to the findings of the research, if we ignore sleeping, meal and some other activities, children spend most of their times to watch TV. TV is seen as a leisure activity and a way to socialize. Parents spend times with their children as well as they take care with their children's education and TV may come in to play in this aspect of subject. Generally, children mention that they realize the TV programs are not fit with their way of living their life and for that reason they are being affected positively and negatively, inevitably. Most of the children think that TV programs do not represent our culture and traditions. The children who get the chance to play or spend time outside of their houses in their neighborhood, are spend less time with TV. This Study shows us gender is an effective factor deciding the type of the TV program to watch. Besides, more than half of the children believe that the language being used in TV programs is linguistically proper. This situation may be evidence that children accept most of the things that they see on the TV without questioning.