Karşılaştırmalı Hukukta bireysel başvuru kurumu
Institution of individual applications in Comparative Law
  1. Tez No: 423685
  2. Yazar: ÖZGÜR KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hukuk devleti, yönetilenlere hukuki güvenceler sağlayan, bireyin hak ve özgürlüklerini anayasal güvence altına alan, tüm eylem ve işlemlerinde yasalara ve Anayasaya bağlı olan ve bağımsız yargı denetiminde bulunduran devlettir. Azınlık haklarına saygı gösteren rejim olan demokrasinin gerçekleşmesinin ve hukuki güvence altına alınmasının en etkin yolu anayasa yargısıdır. Demokrasilerde temsili olmayan anayasa yargısının, temsili bir kurum olan yasama tasarruflarını denetleyemeyeceği ve anayasa yargısının meşru olmadığı yönünde görüşler bulunmaktadır. Ancak çağdaş demokrasilerde demokratik olmayan bir takım kurum ve mekanizmaların varlığına ihtiyaç duyulduğu gerçeği dikkate alınarak, anayasa mahkemelerinin ve anayasa yargısının meşruluğu değil, sınırlarının nerede aranması gerekeceği tartışılır olmuştur. Bugün vazgeçilemez kurumlar olan anayasa mahkemelerinin ve anayasa yargısının meşruiyetini artıracak ve sağlamlaştıracak çeşitli yöntemler öngörülmüştür. Bunlardan biri ve en önemlisi bireysel başvuru kurumunun hukuk sisteminde kabul görmesidir. Kişi hak ve özgürlüklerinin Anayasa Mahkemesi aracılığıyla korunmasını amaç edinen bireysel başvuru kurumu demokratik katılımın en iyi örneklerinden biridir. Bireysel başvuru, temel hak ve özgürlükleri kamu gücü eliyle ihlal edilen bireylerin, olağan kanun yollarının başarısız olduğu durumlarda hak ve özgürlüklerin korunmasını sağlamak amacıyla başvuru yaptıkları istisnai ve ikincil nitelikte olağanüstü bir kanun yolu, spesifik anayasa hukukunun ihlalinin denetlenebileceği anayasallık denetimi usulü olarak tanımlanabilir. Bireysel başvuru, mevcut kanun yollarının devamı ya da hukuk sistemindeki hataların düzeltilebileceği olağanüstü kanun yolu değildir. Bireysel başvuru yolunun bireyleri korumak gibi asli-sübjektif ve düzeni korumak, içtihatları geliştirmek gibi tali-objektif olmak üzere ikili işlevi bulunmaktadır. Bireysel başvuru yolunun kabul edildiği sistemlerde, başvurma hakkına sahip olanlar, başvuruya konu olabilecek hak ve özgürlükler ile başvuruya konu olabilecek işlemler açısından bireysel başvurunun uygulama şekli ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Bireysel başvuru kurumu ile Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bir çok mahkumiyet kararı nedeniyle kamuoyu önünde insan haklarını sürekli olarak ihlal eden devlet imajına sahip olmasıyla uğramış olduğu manevi zararların ve ödemek zorunda kaldığı tazminatlardan kaynaklanan maddi zararlarının önüne büyük ölçüde geçilebilecektir. Anahtar Kelimeler : Hukuk, Anayasa Hukuku, Karşılaştırmalı Hukuk
Özet (Çeviri)
State of law is a state that provided judicial guarantee for citizens, constitutional guarantees for the rights and freedoms of the individuals, depended on the rules and constitution in all acts and conditions and located in an independent judicial. Constitutional jurisdiction is the best way to realization and receiving legal security of democracy, respect for minority rights. There are some opinions that, in democracies; unrepresentative constitutional jurisdiction could not monitor to legislative acts which are representative institutions and constitutional jurisdiction is not justifiable. However, it is a discussion in contemporary democracies that, considering the fact that there is a need for the presence of a non-democratic set of institutions and mechanisms, not the legitimacy of the constitutional court and constitutional jurisdiction, but where should be the boundaries of the constitutional court and constitutional court. Today, there are several methods for increasing and consolidation to legitimacy of the constitutional court and constitutional jurisdiction. One and the most important of them is institution of individual applications in judicial system. The purpose of institution of individual applications is to protect for the rights and freedoms of the individuals via constitutional court and it is one of the best examples of democratic participation. Individual applications could be defined that; if legal remedy fails to protect the rights and freedoms of the individuals, it is an extraordinary remedy to protect the rights and freedoms of the individuals. Individual applications is not continuation of existing remedies or extraordinary remedy, that fixes the mistakes in judicial system. Individual applications has a dual function; one of them is primary-subjective such as protecting individuals, the other one is secondary- subjective such as protecting order, developing legal precedents. In the system of acceptance of the way of individual applications, there has some varies mode of administration from country to country. Turkey has seem as a state that constantly violates human rights because of imprisonment sentence of European Court of Human Rights. With institution of individual applications, Turkey could prevent from immaterial damages and material damages resulting from the forced to pay compensation. Key words : Law, Constitutional Law, Comparative Law