Belediyelerde katı atık yönetimi uygulamaları: Çankaya Belediyesi örneği
Practices of solid waste management in municipalities: The case of Çankaya Municipality
- Tez No: 423691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çevre sorunları günümüzde istisnasız bütün dünya ülkelerini ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Bu sorunlar arasında katı atıklar da yarattıkları kirlilik ile önemli bir paya sahiptir. Bütünleşik katı atık yönetimi kavramı ile çevrenin korunması ve insan sağlığının iyileştirilmesi yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilen katı atıklar, yönetilmesi gereken bir konudur. Gelişmiş ülkelerde ve özellikle Avrupa Birliği'nde bu konu ile ilgili geniş bir mevzuat oluşturulmuştur. Avrupa Birliği tam üyelik müzakerelerinin etkisi ile Türkiye de mevzuatını Avrupa Birliği'ne uyumlaştırmaktadır. Türkiye'de katı atık yönetiminde esas sorumlu belediyelerdir. Büyükşehirlerde ise büyükşehir belediyesi ile büyükşehir ilçe belediyesi arasında sorumluluklar bölünmüştür. Katı atık yönetimi sürecinde sonucu etkileyen, atık toplama, atık taşıma ve kaynağında ayrıştırma faaliyetleri gibi sürecin ilk aşamaları büyükşehir ilçe belediyesi sorumluluğuna verilmiştir. Bu çalışmada büyükşehir ilçe belediyelerinin katı atık yönetimi faaliyetlerini yürütürken karşılaştığı sorunların neler olduğu, Çankaya Belediyesi özelinde belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde konu teorik olarak ele alınmış ve mevzuat incelemesi gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Çankaya Belediyesi'nde gerçekleştirilen araştırma ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environmental problems are in the agenda of all world countries which are affected, today without any exempt. Among these problems, the solid waste has also an important part due to the pollution they cause. The solid waste that is assessed within the frameworks of comprehensive solid waste concept and environmental protection together with improvement of human health is a matter that should be managed. There are detailed legislations in developed countries and the European Union on the matter. On account of full membership negotiations to the EU, Turkey has also transposed the legislation into Turkish legislation. The municipalities are the responsible authorities in Turkey for the management of the solid waste. In the metropolitan municipalities, the responsibilities are divided between the metropolitan municipality and the sub-provincial municipalities. In the process of solid waste management, the activities like waste collection, waste transportation and sortation at source which affect the outcome as the initial phase are under the responsibility of the sub-provincial municipalities in metropolitan cities. In this study, the problems which the sub-provincial municipalities in metropolitan cities face to during the solid waste management are tried to be defined with reference to the example municipality, namely Çankaya Municipality. The first two chapter of the study consider the theoretical aspects and the legislation. The third chapter contains the research and results which were performed in Çankaya Municipality.