Enerji arz güvenliği bağlamında Türkiye'de enerji politikaları
Energy policiesin Turkey in the context of energy supply security
- Tez No: 423690
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Energy, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
“Enerji Arz Güvenliği Bağlamında Türkiye'de Enerji Politikaları”başlıklı tezde başta Türkiye olmak üzere, yakın çevresi ve tüm dünyada enerji kaynakları, enerjinin üretimi, taşınması, ticareti, çevresel etkileri, enerjinin sürdürülebilirliği, güvenliği ve enerji politikaları incelenerek değerlendirilmesi yapılacaktır. Türkiye, enerji kaynakları yönünden dışa bağımlılığı yüksek olan bir ülkedir. Türkiye, tüketilen petrolün %92'si, doğal gazın % 98'si bakımından dışa bağımlı, yıllık 80 milyon tonluk kömür üretimine karşılık 27 milyon ton kömür ithal eden bir ülkedir. Enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan Türkiye'nin enerji politikaların belirlenmesinde iç ve dış politikaların belirlenmesi ve yönetimi, enerji kaynaklarına sahip ülkelerin siyasi durumu, coğrafik konumu, enerjinin ekonomikliği, çevresel güvenliği ve sürdürülebilirliği gibi kavramlarla değerlendirmeleri yapılacaktır. Yapılan değerlendirmeler sonucu, Türkiye'nin enerji politikalarının resmi ortaya çıkarılacak ve ileriye dönük alternatif öneriler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled“Energy Policiesin Turkey in the Context of Energy Supply Security”, sustainability and security of energy and energy policies in general as well as energy resources, production, transportation, trade and environmental effects of energy in Turkey and its surroundings and throughout the world will be studied. In terms of energy need Turkey relies on, to a great extent, foreign resources. In fact, % 92 of petroleum and % 98 of natural gas that are consumed in Turkey come from foreign reserves. Besides, Turkey produces 80 million tone of coal, but it needs some more 27 million tone of it which is imported. Taking Turkey's dependence highly upon foreign reserves in terms of energy into consideration, we will examine the way Turkey makes its energy policies under diverse factors such as political situations and geographical locations of countries having energy resources, and cost, environmental security and sustainability of energy provided. Based on this study, it is hoped that, we will be able to give an overall picture of Turkey's current energy policies and suggest some alternative recommedations.