Basının kamuoyu oluşturma görevi: 2014 cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası dönemi, Yeni Şafak ve Sözcü gazetesi örneği
Aim of molding public opinion of the press: Presidency election campaign 2014, sample of Yeni Şafak and Sözcü newspapers
- Tez No: 423706
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, basının seçim döneminde, görevlerinden biri olan kamuoyu oluşumuna katkı sağlarken, siyasi görüşlerindeki farklılıklarıyla bilinen iki gazete ele alınarak gazetelerin, siyasi bir taraflılıkla yanlı hareket edip etmediğinin, adaylarla ilgili toplumda temsil edilme oranını dikkate alarak yayım yapıp yapmadığının, ortaya çıkarılmasını oluşturmaktadır. Bunun için her iki gazetenin seçimden önce bir aylık süreyle baş sayfalarında adaylar hakkında yapılan haber ve adaylara yer verilen görseller değişik açılardan içerik analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda farklı siyasi görüşleri temsil eden gazetelerin, görüşleri doğrultusunda gündem belirleme ve suskunluk(sessizlik) sarmalı iletişim modellerini uyguladığı, liberal basın kuramının belirlediği ilkelerle yayımcılık yapmadığı, tarafsız ve nesnel haberlerle kamuoyunun serbestçe oluşumuna katkıda bulunmak yerine seçim sürecinde taraflı haberlerle halkı manipüle ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal, during the election period, whether press is acting prejudiced or not and also if broadcasting by considering the representation rates of the candidates in the society or not by taking into consideration of two newspapers which are known as politically opposites. Because of this, the news about the candidates and the images showing the candidates on the front page have been researched by content analysis method in terms of different aspects for one month before the election. As a result of the study, it is confirmed that newspapers, which are representing different political view, are adding an interpretation to the news, broadcasting without considering the rates of the representation rates in society, not broadcasting according to the principles of the liberal press theory and also manipulating the public during the election period by acting biased instead of contributing the public opinion with objective and unbiased news.