6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında anonim şirketlerde şirketin zararı ve sorumluluk davası
The loss of company and the case of liability in joint stock company under the new Turkish Commercial Code (law no.6102)
- Tez No: 423729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada YTTK 555. maddesi kapsamında şirketin zararı belirlenerek, şirketin zararı ile bağlantılı diğer hususlar incelenmiştir. Şirketin zarara uğraması halinde sorumluların sorumlulukları gündeme geleceğinden doğrudan ve dolayısıyla zararın yanında sorumluluk davası ile bağlantılı olarak sorumluluk halleri, sorumluluk davasının davacı ve davalıları, sorumluluğu sona erdiren haller, sorumluluk davasında yaptırım ve usul hükümleri inceleme konusu yapılmıştır. Birinci bölümde, doğrudan ve dolayısıyla zarar kuramsal olarak açıklanmaya çalışıldıktan sonra, zarara benzer kavramlar ile teselsül kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde sorumluluk halleri konusunda da kısa ve öz bilgilere yer verildikten sonra, şirketin zarara uğraması halinde aktif ve pasif dava ehliyetine sahip olan kişiler incelenmiştir. Bu yapılırken doğrudan ve dolayısıyla zarar halleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Şirket ortak ve alacaklılarının doğrudan zararlarının şirketle bir alakası olmasa da konu bütünlüğü açısından incelenmesi gerekmiştir. Aktif dava ehliyetine sahip olanlar iflas hali ve iflas hali dışında olmak üzere incelenerek konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise sorumluluğu sona erdiren sebepler ele alındıktan sonra sorumluluk davasındaki yaptırım ve usul hükümleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, as the loss of company is determined in the context of Article 555 of the new Turkish Commercial Code, other aspects related to loss of company are examined. Since liability of the persons' subject to liability will be come to the fore, beside direct and undirect loss, liability states in connection with a liability case, plaintiff and defendant of the liability case, circumstances terminated liability, sanctions and procedural provisions in the liability case are analyzed. In the first part, after direct and indirect losses are theoretically clarified, concepts which are similar to loss and the concept of continuation are studied. In the second part, after a short and precise information is given about liability states, in a circumstance that company suffers a loss, the persons who have active and passive capacity to sue are examined. While doing that, the direct and indirect loss states are separately discussed. Although direct losses of the shareholders and creditors of the company is not relevant to the company, it is required to study this subject. As those who have active capacity to sue are examined in terms of bankruptcy and out of banckruptcy, it is aimed that to have a better understanding. In the third and the last part, after considering the reasons terminated the liability, sanctions and procedural provisions in the liability case are examined.