Bütçe sürecinde parlamentonun rolü ve etkinliği
The role and the efficiency of the parliament in the budget process
- Tez No: 423728
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bütçe süreçlerinde genel olarak beş aşama söz konusudur: Yürütme organı aşaması, parlamento aşaması, uygulama aşaması, parlamento denetimi aşaması ve bağımsız dış denetim aşaması. Bu süreçte yasama ve yürütme organları en önemli iki organdır. Bunların rolleri, ülkeden ülkeye değişir ve tarihi, anayasal ve siyasi yapıdan kaynaklı birçok değişken tarafından belirlenir. Gelişmişlik düzeyi ve teknik alt yapı da önemli faktörlerdendir. Yasama organları, bütçe sürecinde farklı düzeylerde etkide bulunabilmektedir. Bazıları aktif olarak süreçte katkı sağlarken, bazıları hiçbir etkide bulunmamaktadır. Bir ülkede yasama organının bütçe üzerindeki yetkileri, zaman içerisinde de değişiklik gösterebilmektedir.Hükümet sistemi parlamentonun bütçe sürecindeki rolünü belirleyen en önemli değişkendir. Bu çalışmada, bütçe sürecinde parlamentoların gelişen ve değişen rolü hem ülkemiz hem de Birleşik Krallık, Fransa ve ABD olmak üzere farklı hükümet sistemlerine sahip ülkelerin parlamentoları düzeyinde incelenmiş ve TBMM'nin süreçteki rol ve etkinliğinin artırılmasına dair bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the budget process, five stages can be identified as executive stage, parliamentary stage, implementation, parliamentary control and independent external audit. The legislature and the executive organs are the two most important players in this process. Their respective role and power in the budget process differ from country to country and are influenced by many factors, such as historical, constitutional and political structure. The level of development and technical infrastructure are also important factors. Parliaments have roles in the budget process at different levels. Some actively contributes in the process and there are some having no effect. The role of the legislature in the budget process in a country can also vary over time. Government system is the most important factor affects the parliamentary role in the budget process. This study examines the roles of parliaments in the budget process at the level of parliaments of the United Kingdom, France, and USA having different government systems. It also tries to make an assessment on expanding of GNAT's role and efficiency in the budget process with respect to the countries examined.