Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
Legal liabilities of board of directors
- Tez No: 656238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yönetim kurulu; şirketin işlerini idare etmekle görevli ve kanunen teşkili zorunlu organlardan olup; pay sahiplerinin mal varlığı anonim şirket yönetim kurulu tarafından yönetilip temsil olunmaktadır. Bu açıdan, toplumun her kesimini bir şekilde etkileyecek olan anonim ortaklıkta tüm pay sahiplerinin mal varlığının yönetiminin etkili ve verimli şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin ortaklığa, pay sahiplerine ve şirket alacaklılarına karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Özellikle pay sahiplerinin menfaatlerinin daha iyi korunması için Türk Ticaret Kanunumuzda (TTK) yönetim kurulunun sorumluluk ve sorumluluğun ortadan kaldırılması halleri kanun koyucu tarafından özel olarak düzenlenmiştir. Yönetim kurulu üyeleri, şirket veya alacaklıları zarara uğratırsa verdiği zarardan şahsi mal varlığı ile sorumlu olacaktır. Bu çalışmanın amacı, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumlulukları ve sorumluluk davası konularının kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Bu kapsamda, sorumluluğun hukuki dayanağı, sorumluluğun yerine getirilmemesi halinde üyelere karşı açılabilecek sorumluluk davası ve özelliklerine, sorumluluğu sona erdiren ibra, sulh, zamanaşımı ve hak düşürücü süre kavramlarına değinilecektir. Çalışmamızda anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu esas alınarak detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Board of Directors (BoD) is a mandated body that is responsible for the management of the company. Hereof, it is of capital importance to manage the assets of all shareholders ,that are managed and represented by the Board of Directors (BoD), effectively and efficiently which may affect every segment of the society. The members of Board of Directors (BoD) are liable against to company, to shareholders and to the creditors of the company in Joint Stock Companies (JSCs). The conditions for liability or the exemption of liabilities of Board of Directors (BoD) are regulated particularly by the legislator in Turkish Commercial Code (TCC), to better protect the interests of the shareholders. In the event that Board of Directors (BoD) breach their liabilities due to their fault, they shall be deemed responsible with their personal assets for the damages they cause against the company or the creditors. The purpose of this study is to examine inclusively the legal liabilities of the members of the Board of Directors (BoD) in Joint Stock Companies (JSCs) and tort action subjects. Within this scope, legal characteristics of liabilities; tort action, that can be taken against the members of the Board of Directors (BoD) in the case of breaching the liability, and its features; the terms of acquittal, accord, statute of limitation and period of prescription that will settle a tort action will be mentioned. In this study, legal liabilities of the members of the Board of Directors (BoD) in Joint Stock Companies (JSCs) are scrutinized based on Turkish Commercial Code (TCC) No. 6102 and the conditions for liability.