Tuva Türkçesinde tabu ve örtmece sözler
Taboo and euphemism words in Tuvan Turkish
- Tez No: 423735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GÜNER DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Güney Sibirya bölgesinde Tuva Cumhuriyeti'nde yaşayan Tuva Türkleri tarafından konuşulan Tuva Türkçesindeki tabu ve örtmece sözler ele alınmıştır. Tezin Giriş bölümünde Tuva Türklerinin tarihi, dili ve edebiyatı hakkında genel bilgi verildikten sonra tezin konusu olan tabu ve örtmece kavramları açıklanmış, tezin amacı ve yöntemleri belirtilmiştir. Çalışmamızda tabu ve örtmece sözlerin kökeni, türleri ve nasıl ortaya çıktığını anlattıktan sonra çeşitli araştırmacıların bu konudaki düşüncelerine değindik. Çalışmamızda amaç, Tuva Türkçesine ait Tabu ve Örtmece sözlerin nasıl ve niçin kullandıklarını belirterek, bunların ortaya çıkış sebepleri arasında gelenek, görenek, inançla ilişkili olduğunu göstermek, anlamsal özelliklerini ortaya koymak ve Türkoloji dalına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Araştırmamızın sözlük kısmında Tuva Türkçesinde var olan Tabu ve Örtmece sözlerin listesi çıkarılmış ve sözcüklerin ekleri gösterilmeye çalışılmıştır. Konuyla ilgili araştırmamızı yaparken alan çalışması da yapılmıştır, kaynak kişilerin isimleri tezin içinde ve son kısmında listesi verilmiştir. Sonuç olarak Tuva Türklerinin son zamanlarda Tabu ve Örtmece sözleri nasıl kullandıklarına değindik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, taboo and euphemism words in Tuvan Turkish that spoken by the Tuvan Turks living Tuvan Republic in the Southern Sibiria region is discussed. In the first chapter of the study are mentioned about history, language and literature of Tuvan Turks, than are informed about taboo and euphemism concepts, the purpose and methods of thesis are determined. In our study, the origin and types of taboo and euphemism words how emerged is described and than we mentioned about this issue of the views of various researchers. The aims of our study are how and why used taboo and euphemism words in Tuvan Turkish specifying, shows that reasons of the emergene of these associated with traditions and beliefs, determines the semantic features and contributes to Turkology. In glossary of the our reasearch, issued the list of taboo and euphemism words in Tuvan Turkish and tried to explain the suffixes of words. While doing research on the subject, the field work was also carried out. In the thesis, the names of resource persons is mentioned and than list of their names are given in last part of the thesis. Finally, we mentioned about how Tuvan Turks using taboo and euphemism words recently.