Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisi
The jurisdiction of the International Criminal Court
  1. Tez No: 423736
  2. Yazar: SEVİM UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü 17 Temmuz 1998'de 160 ülke temsilcisinin katılımıyla yapılan Roma Konferansında kabul edilmiş ve 1 Temmuz 2002'de yürürlüğe girmiştir. Uluslararası Ceza Mahkemesi sadece gerçek kişiler üzerinde yargı yetkisine sahip olup uluslararası toplumu ilgilendiren en ağır suçları yani soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu olmak üzere dört tip suç üzerinde yargılama yetkisine sahiptir. Mahkeme yargı yetkisini Roma Statüsü'ne taraf devletlerin ülkesinde ve Statü'ye taraf olmamakla birlikte somut bir olay için mahkemenin yargı yetkisini kabul ettiğini beyan eden, suçun işlendiği devletin veya suç işlediği isnat edilen kişinin uyruğunda bulunduğu devletin herhangi bir ülkesinde uygulayabilmektedir. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi tarafından mahkeme önüne getirilecek durumlarda dünyanın her yerinde işlenen suçlar mahkemenin yargı yetkisine girecektir. Mahkeme Statüsü 1 Temmuz 2002'de yürürlüğe girmiş olduğundan bu tarihten önce işlenen suçlarla ilgili yargılama yapılmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The statute of the International Criminal Court has been signed in Rome Conference in 17th of July 1998 and entered into force in 1st of July 2002. International Criminal Court has jurisdiction only on real persons with regard to the severest crimes with which the international community is deeply concerned. The crimes which are within the jurisdiction of the Court are genocide, crimes against humanity, war crimes and aggression. The Court can exercise its jurisdiction in the territories of the signatory states. The Court can also exercise its jurisdiction in the territories of the non-signatory states, where the crime has been committed or of which the accused person carries the citizenship, if those states consent to the jurisdiction of the Court in a specific case. The Court shall also have jurisdiction for the cases brought before it by the Security Council, no matter where the crimes are committed. The Court cannot adjudicate the crimes committed before 1st of July.