Modernleşme sonrasında yeni bir otorite biçimi olarak ortaya çıkan hekimlik
The doctors of medicine as a new authority kind occuring after modernisation
  1. Tez No: 423737
  2. Yazar: ÖMER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışma hastalar üzerindeki hekimlerin rollerindeki değişimi araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle modernleşmeyle gelişen yeni teknik imkânların hekimlerin otoritelerine etkileri ile birlikte modernleşmenin ileri aşaması olarak Postmodernizmin hasta –hekim ilişkisine ve iktidar tarzlarına yansımaları ve hekimlerin buna yaklaşımları incelenmektedir. Araştırmanın temel bölümleri tıbbi sosyolojinin kuramsal ve kavramsal çerçevesi, modernleşme ile hekimlik otoritesi, Postmodernizm sonrasında hekimlik otoritesinde görülen farklılaşma ve Araştırma bulgularından oluşmaktadır. Bu çalışmada eklektik ve yorumlayıcı yaklaşımlardan yararlanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak hastalar ve hekimler üzerinde iki farklı derinlemesine mülakat formu kullanılmıştır. Araştırmada 39 hasta ve 18 hekim olmak üzere toplam 57 derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma sonucunda hekim otoritesinin modernleşme sonrasında gelişen modern teknikler ve bürokratik düzenlemelerin de etkisiyle yeni bir biçim kazandığı, Postmodernizmle ile birlikte söz konusu olan yeni yaşam olanaklarının ise bu otoriteyi dönüştürürken hekimlerin güçlerini sürdürme dirençleri taşıdıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate that the roles of doctors of medicine on those sick persons. Especially physicians using technological tools fasting after the modernisation were examined and those authority acts in the hospitals. Plus, it was investigated the fact that is broken up the authorities of physicians with Postmodernism. The main sections in study are The theoretical and conceptual frame of medical sociology, modernisation and physician authority Postmodernism and changes in physician authority and Basic findings of research. İt was to think it beneficial to eclectic and hermeneutic methods in this working. İt was used dept-interview forms on the patients and physicians as a data collecting technic. İt was interviewed to total 57 persons of 39 patients and 18 physiscian. İn conclusion of this study İt was understood that authority relations between patient-physician on the health services were reconstitute via modern technicals and bureuaucratic arrangements afterwards modernisation and while this authority is transformed in postmodernism and the new life chances, The physicians have tendency to carry on their authorities.