Siyasal iletişimde yeni medya uygulamaları: TBMM'de temsil edilen siyasal partiler üzerine bir çalışma
New media applications in political communications: A study on political parties represented in the Grand National Assembly of Turkey
  1. Tez No: 423738
  2. Yazar: ELİF DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişimle birlikte ortaya çıkan yeni medya yaşamın tüm alanlarında dönüşüme yol açmıştır. Yeni medyanın en önemli teknolojisi olan ve günümüzde dünya çapında iletişim olanağı sağlayan uluslar arası bir iletişim ağı olan İnternet, insanoğlunun bugüne değin kurduğu en büyük ağdır. Haberleşme, ticaret, eğitim, eğlence gibi pek çok alanda kullanılan bu ağ, merkeziyetçi olmayan yapısı ve dünyanın her yanına eşzamanlı olarak ulaşması, bir başka ifadeyle geniş kitlelere kısa zamanda ulaşması özelliğiyle siyasal alanda da yer bulmaya başlamıştır. Son yıllarda siyasal iletişim çalışmalarının yeni medya iletişim teknolojilerini kapsar şekilde çeşitlenmesi ve özellikle seçim dönemlerinde yeni medya uygulamalarının yoğun olarak kullanılması durumu siyaset ile yeni medya arasındaki ilişkiyi araştırmaya değer kılmaktadır. Bu tez çalışmasında seçim dönemi dışındaki durağan süreçte siyasal partilerin yeni medya uygulamalarından ne derece yararlandıklarının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yeni medya teknolojilerinin siyasal alanda kullanımı siyasal iletişim ekseninde siyasal partilerin web sayfaları ile Facebook ve Twitter sosyal ağları üzerinden incelenmiştir. Yeni medya uygulamaları konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edilmekte olan dört siyasal partinin web sayfaları, Facebook ve Twitter sosyal ağları kısmi içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; web sayfalarında etkin olan siyasal partiler ile sosyal ağlarda (Facebook ve Twitter) etkin ve güncel varlığıyla kendini gösteren siyasal partiler farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
New media which emerged with development of communication technology caused a transformation in all areas of life. İnternet is the biggest network that mankind has established so far. It is an international network and the most important technology of new media that enables a worldwide communication. This network which is used in many fields such as communication, trade, education, entertainment has a decentralized structure and reaches simultaneously all over the world. In other words, İnternet has a feature that can reach the large masses so it has started to take place in the politicial field. In recent years, politicial communication works has included new media communication technology and especially during election periods, new media applications have been used intensively. So these situations make investigation of the relationship between politics and new media worth. In this thesis, it is intended to reveal how politicial parties benefit from new media applications during non-election periods. Accordingly, it is analyzed using new media technologies in politicial field by through politicial parties' web sites, Facebook and Twitter social networks. Web sites, social networks (Facebook and Twitter) of four parties represented in Grand National Assembly of Turkey is analyzed by using content analysis. According to the findings, politicial parties that are effective on web sites differ from the parties that are effective on social networks (Facebook and Twitter).