İktidar ve kitle iletişim araçları üzerinden rıza üretimi: Bir söylem analizi uygulaması
Consent manifacturing through ruling power and mass media: An analysis of content
  1. Tez No: 423742
  2. Yazar: GÜLBEN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışma kapsamında; 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşen ve toplumsal açıdan önem arz eden 20 siyasal gündem konusu belirlenmiş ve örneklem olarak seçilen gazetelerde bu konulara ilişkin gerçekleştirilen haber sunumlarının, toplumda rıza üretimi sürecine ne şekilde katkıda bulunduğu medyada yanlılık açısından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda; beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, çalışmaya yönelik genel bilgilerin yer aldığı giriş bulunmaktadır. Takip eden ikinci bölümde, kavramsal arka planın oluşturulması amacıyla siyaset, iletişim, siyasal iletişim ve ikna kavramları açıklanarak; çalışmanın temelini oluşturan kavramsal zemin ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde, siyasal iletişimin alt unsurlarından medya, iktidar, ideoloji ve rıza kavramları tanımlanmış ve siyasal iletişim alanıyla ilişkileri kurulmuştur. Ayrıca, yazılı basının siyasal iletişim sürecindeki yeri ve önemine değinilerek, Türkiye'de yazılı basın ve siyaset ilişkisinin tarihçesine yer verilmiştir. Uygulama bölümü olan dördüncü bölümde, yazılı basının siyasal iletişimdeki rolünün tespiti amacıyla, 2014 yılı özelinde 20 adet siyasal gündem konusu belirlenmiş ve bu konuların örneklem olarak seçilen Sabah, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yer alan sunumları medya yanlılık açısından analiz edilmiştir. Son olarak sonuç bölümünde ise, kavramsal açıklamalar ile söylem analizi verileri arasında bağlantı kurulmuş ve Türkiye'de yazılı basın özelinde medyanın yanlılığına ilişkin varsayım analiz verileri ışığında tartışılmış ve çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bilim Kodu : 1116.2.117 Anahtar Kelimeler : Siyasal iletişim, kitle iletişim araçları, iktidar, rıza, propaganda, manipülasyon, siyasal kampanya, siyasal ikna, medyada yanlılık Sayfa Adedi : 290 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Tevfik ERDEM
Özet (Çeviri)
This paper examines the effect of political events in Turkey and their press coverage on consent manifacturing in terms of public deception and media bias. Main focus of the paper is the period between 1 January 2014 and 31 December 2014 and the analysis is done using a sample of 20 political events and their coverage by the Turkish press. The rest of the paper is organized as follows: Section 1 provides an introduction and overview of the study. Section 2 briefly explains politics, communication, political communication and consent in order to provide a cognitive background for the study. Section 3 defines media, ruling power, ideology and consent subjects and highlights their relationship to the political communication. Section 4 analyzes the effect of coverage of 20 political events in 2014 by three Turkish newspapers- i.e. Sabah, Hürriyet and Cumhuriyet- in terms of press bias and public deception. Selection 5 summarizes the findings, constructs the relationship between cognitive background and content analysis and provides an assessment of the study in light of the findings on press bias. Science Code : 1116.2.117 Key Words : Political communication, mass media, ruling power, consent, propaganda, manipulation, political campaign, political consent, media bias Pare Number : 290 Supervisor : Prof. Dr. Tevfik Erdem